1920-1938 yılları arasındaki Türk peyzaj resim sanatı ve sanatçıları
Turkish landscape art andartist between 1920-1938
  1. Tez No: 741318
  2. Yazar: ŞEYMA NUR ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Peyzaj resim sanatı Türk toplumunda önemli bir yere sahip olmuştur. Türk halkının doğaya karşı olan ilgisi sanat alanına yansımıştır. 17. Yy'dan itibaren peyzaj resimleri Türk ressamlarının eserlerinde yer almaya baişamıştır. 18. ve 19. Yy'da peyzaj eserleri ahşap, tuval gibi farklı malzemeler üzerine çizilmeye başlamıştır. 1920-1938 yılları arasında yaşanan geçiş sürecinde peyzaj sanatının ilk denemelerini Aker kökenli olan sanatçılar çizmiştir. Avrupa sanatının takip edildiği batılılaşma dönemi, sanatçıların haklarını aradığı ve halkın Türk peyzaj sanatıyla buluşmalarını sağlamak amacıyla ressamlar tarfından oluşturulan gruplar, Türk resim sanatını daha iyi bir noktaya taşımak amacıyla girişimlerde bulunmuşlardır. Sanatçı birliklerinin desteği ile Türk peyzaj sanatı yeni teknik ve üsluplar benimsenerek oluşturulmaya devam etmiştir. Bu tez çalışması ile Türk peyzaj resim sanatının 1920-1938 yılları arasında gelişme süreci ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca ressamların sanat yaşamı ve birbirinden farklı tarzlarda oluşturdukları eserler örnek resim çalışmaları ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Landscape painting has an important place in Turkish society. Turkısh people's interest towards nature is reflected in the field of art. Landscape paintings began to take place in the works of Turkish painters since 17th century. In the 18th and 19th centuries, landscape works began to be drawn on different materials such as wood and canvas. During the transition period between 1920-1938, the first attempts of landscape art were drawn by artists who are from the military background. In the westernization period when European art was followed, artists sought their rights and groups formed by painters in order to enable the public to meet with Turkish landscape art, made attempts to move Turkish painting art to a better point. Turkish landscape art continued to be created by adopting new techniques and styles, with support of artist associations. The development process of Turkish landscape painting art between 1920-1938 was examined with this thesis. In addition, the artistic life of the painters and the works which are cteated in different styles were interpreted with sample painting studies.