Nefrotik sendromlu hastalarda ambulatuvar arteriyel sertlik indeksi (AASİ), kardiyovasküler risk ve prognoz ilişkisi
Relationship between ambulatory arterial stiffness index (AASİ), cardiovascular risk and prognosis in patients with nephrotic syndrome
  1. Tez No: 741320
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ COŞKUN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) tüm dünyada mortalite ve morbidite nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Nefrotik Sendrom (NS), son dönem böbrek yetmezliğine yol açabilen önemli bir hastalıktır. NS hastalarda da hiperkoagülopati, proteinüri, düşük serum albümin seviyesi, dislipidemi ile ilişkili olarak kardiyovasküler hastalık sıklığı artmıştır. Bizde çalışmamızda ambulatuvar arteriyel sertlik indeksi (AASİ) kullanarak nefrotik sendromlu hastalarda prognozu ve kardiyovasküler riski öngörmede kolay ulaşılabilir bir belirteç ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Dışlama kriterlerine göre hastalar elendikten sonra 61 renal biyopsi ile Primer Nefrotik Sendrom (PNS) tanısı almış hasta ve 179 kontrol grubunda yer alan hasta değerlendirmeye alındı. Toplam 240 hastanın elektronik ortamda verileri incelendi. Hastaların klinik, laboratuvar, biyopsi ve ambulatuvar kan basıncı ölçüm bulguları ile takip verileri incelendi. AASİ, kardiyovasküler ve renal sonlanım süreleri hesaplandı. Kardiyovasküler sonlanım olarak koroner arter hastalığı, iskemik inme, periferik arter hastalığı, kalp yetmezliğine bağlı hastaneye yatış ve kardiyovasküler nedenlere bağlı ölüm kabul edildi. Renal sonlanım noktaları ise Renal Replasman Tedavilerinden (RRT) birine başlamış olmak veya eGFR'de %50'den fazla kayıp olarak değerlendirildi. Bulgular: NS hastaların AASİ değeri daha yüksekti (p=0,012). Kontrol grubu ve PNS grubu arasında kardiyovasküler sonlanım açısından istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). PNS grubundaki hastalar içerisinde non-dipper paternde olan hastaların AASİ değeri daha yüksekti (p=0,022). Non-dipper patern olan hastalarda renal sonlanım daha kötüydü (p=0,013). PNS grubunda erkek cinsiyet ve non-dipper patern kötü renal sonlanım ile ilişkiliydi (p=0,048, p=0,013). İFTA oranı %10 ve üzerinde olanlarda renal sonlanım daha kötüydü (p=0,009). AASİ ile renal sonlanım arasında ilişki bulunamadı (p=0,792). Totalde beklenen renal sağkalım süresi 87,05 ay (%95, CI 77,55-96,55) iken, İFTA oranı %10 ve üzeri olanlarda 67,02 aydı (%95 CI 55,27-78,76). Yaş ve cinsiyete göre düzeltme yapıldıktan sonra çok değişkenli regresyon analizinde non-dipper paternde renal sonlanıma ulaşma riskinin 9,4 kat yükseldiğini (p=0,007) gösterdik. Sonuç: Nefrotik sendromlu hastalarda ambulatuvar kan basıncı ölçümünde non-dipper paterni kötü renal sonlanım ile ilişkili bulduk.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases (CVD) are standing as number one, among the leading causes of mortality and morbidity worldwide. Nephrotic Syndrome (NS) is an important disease that can lead to end-stage renal disease. In NS patients, the frequency of cardiovascular disease is increased due to hypercoagulopathy, proteinuria, low serum albumin level, and dyslipidemia. In our study, we aimed to reveal an easily accessible marker for predicting prognosis and cardiovascular risk in patients with nephrotic syndrome by using the ambulatory arterial stiffness index (AASI). Methods: After the patients were excluded according to the exclusion criteria, 61 patients diagnosed with Primary Nephrotic Syndrome (PNS) by renal biopsy and 179 patients in the control group were included for evaluation. Data of a total of 240 patients were analyzed in electronical environment. The clinical, laboratory, biopsy, ambulatory blood pressure measurement findings and follow-up data of the patients were analyzed. AASI, and the durations until cardiovascular and renal outcomes were measured. Coronary artery disease, ischemic stroke, peripheral artery disease, hospitalization due to heart failure, and death due to cardiovascular causes were accepted as cardiovascular outcomes. Also, renal outcomes were considered as the start of one of the Renal Replacement Therapies (RRT) or more than 50% loss of eGFR. Results: Patients with NS had a higher AASI value (p=0.012). There was no statistically significant difference in cardiovascular outcome between the control group and the PNS group (p>0,05). Among the patients in the PNS group, the AASI value of the patients with non-dipper pattern was higher (p=0.022). Renal outcome was worse in patients with non-dipper pattern (p=0,013). Male gender and non-dipper pattern were associated with worse renal outcome in the PNS group (p=0.048, p=0.013). Renal outcome was worse in patients with an IFTA rate of 10% or more (p=0.009). No relationship was found between AASI and renal outcome (p=0.792). The overall expected renal survival was 87.05 months (95%, CI 77.55-96.55), while it was 67.02 (95% CI 55.27-78.76) in those with an IFTA rate of 10% or more. In multivariate regression analysis, after adjusting for age and gender, we showed that the risk of achieving a renal endpoint is increased 9.4-fold in non-dipper pattern (p=0.007). Conclusion: We found that non-dipper pattern is asociated with worse renal outcomes in the patients with nephrotic syndrome.