Nefrotik sendromlu hastalarda kronik gastrit ve helikobakter pilori prevalansı
The provalence of chronic gastritis and helicobacter pylori infection in nephrotic patients
- Tez No: 60276
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDÜLGAFFAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Nefrotik sendrom; proteinüri (>3. 5g. /gün), hipoalbuminemi, hiperlipidemi, lipidüri ve ödem bulunmasıyla karekterize bir sendrom olarak tanımlanmaktadır. Nefrotik sendroma bağlı morbidite ve mortalitenin büyük bir kısmından, bu hastalığın sistemik komplikasyonları sorumludur. Bu komplikasyonlardan biri, enfeksiyondur. Serum immunglobulin düzeyinin düşüklüğü, defektif hücresel immunite, yetersiz opsonizasyon gibi pek çok faktör, nefrotik sendromlu hastalarda, enfeksiyonlara karşı duyarlılığın artmasına neden olmaktadır. Pek çok çalışma, mide dışı hastalıklarda, HP prevalansmın yüksek olduğunu göstermiştir. Fakat nefrotik sendromlu hastalarda, HP prevalansı ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, nefrotik sendromlu hastalarda HP prevalansmı saptamak ve histolojik kronik gastrit ile birlikteliğini ortaya koymaktır. GATA Nefroloji kliniğine başvuran 18 nefrotik sendromlu hasta, çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışma grubu hastaların yaş ortalaması 24'dü (20-56yaş). %94,4'ü erkek hastalardı. Kontrol grubunu oluşturan 17 bireyin (9 dispeptik hasta, 8 asemptomatik sağlıklı gönüllü) ortalama yaşı 23,9'du (20-41yaş). %88,24'ü erkekti. Tüm olgulara, endoskopi ve üst gastrointestinal sistem biyopsisi uygulanmıştır. Endoskopi sırasında, prepilorik gastrik antrum ve gastrik korpustan biyopsi örnekleri alınmıştır. Gastrik biyopsi örnekleri hematoksilen-eosin ile boyanarak, gastrit derecelendirmesi, Sydney sistemine göre yapılmıştır. Biyopsi örneğinde HP görülen olguların, HP ile enfekte oldukları kabul edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıklar, ki-kare testi kullanılarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PREVALENCE OF CHRONIC GASTRITIS AND HELICOBACTER PYLORI INFECTION IN NEPHROTIC PATIENTS The nephrotic syndrome is defined by the presence of proteinuria (>3. 5gm/day), hypoalbuminemia, hyperlipidemia, lipiduria, and edema. The systemic complications of nephrotic syndrome are responsible for much of the morbidity and mortality seen with this condition. One of these complications is infection. Many factors are responsible for the high susceptibility of nephrotic patients to infection, including low serum levels of immunoglobulins, defective cell-mediated immunity, inadequate opsonization. A large number of reports have shown a higher prevalence of H. pylori in nongastric diseases. But H. pylori infection in nephrotic patients has not been studied. The purpose of this study was to define the prevalence of H. pylori in nephrotic patients and to document the association with histologic chronic gastritis. Eighteen patients with nephrotic syndrome attending at the nephrology clinic at Gülhane Millitary Medical Academy were accepted for our study. The study group consisted of patients with a mean age of 24 yr (range, 20-56). The sex distribution was predominantly male (%94,4). The control group consisted of 17 individuals (9 dyspeptic patients, 8 asymptomatic healthy volunteers) with a mean age of 23,9 yr (range, 20- 41). The sex distribution was predominantly male (%88,24). All subjects underwent endoscopy and biopsy of the upper gastrointestinal tract. During the endoscopy, biopsy specimens were obtained from the prepyloric gastric antrum and the gastric corpus. Gastric biopsy specimens were stained with H&E and graded for gastritis according to the Sydney system. A subject was considered to be infected with H. pylori only if the bacterium was observed in biopsy specimens.