Oymaklar katalogu
Associations catalog
- Tez No: 741340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA YAZ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Oymaklar, genç yıldızların nasıl oluştuğunu, yıldızlarla yıldızlararası maddenin nasıl etkileştiğini, hangi şartlarda gruplar halinde yıldızların oluştuğunu, bu yapıların zaman içinde iç ve dış etkenlerle nasıl dağıldığını, alan yıldızlarının nasıl oluştuğunu, büyük ve küçük kütleli yıldızların grup içindeki evrimini, başlangıç kütle fonksiyonunu, çoklu yıldız sistemlerini, gezegenli sistemleri ve onların disklerini anlamamız için temel laboratuvar kaynaklardır. Bu yüksek lisans tezinde, oymakların ve yıldız gruplarının kapsamlı kataloğu yapılmıştır. Oymakların listesi oluşturulurken Simbad veri tabanı ve literatürdeki veriler kullanılmıştır. Sonuç olarak, katalogda 7.511 adet oymak ve yıldız grupları listelenmiştir. Katalogdaki oymakların uzaklıkları 25 ile 8100 pc aralığında, yaşları ise 6.0 < log t (yıl) < 9.8 aralığındadır. d < 150 pc'deki oymakların yaş aralığı 6.0 < log t (yıl) < 9.1 'dir. Genellikle, oymak içeren kataloglarda sadece OB oymakları dikkate alınmaktadır. Bu tezde ise, literatürde verilen T ve R türü oymaklar da dikkate alınmıştır. Bu nedenle bu tez çalışmasının literatüre önemli bir katkısı olacaktır. Oymakların makaleleri dikkatle incelendiğinde, veri tabanlarında rastlanmayan alt gruplarının olduğu görülmüş ve bunlar kataloğa eklenmiştir. Bundan dolayı, bu katalogla oymakları ayrıntılı çalışacak araştırmacılar için literatüre önemli bir katkı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Associations are essential laboratory resources for our understanding of how young stars are formed, how stars and interstellar matter interact, under what conditions stars form in groups, how these structures are dispersed over time by internal and external factors, how field stars are formed, the evolution of large and low-mass stars within the group, initial mass function, multiple star systems, the evolution of massive and low-mass stars within groups, planetary systems, and their disks. In this master's thesis, a comprehensive catalog of associations and star groups has been made. While creating the list of associations, the Simbad database and the data in the literature were used. As a result, 7.511 groups of associations and stars are listed in the catalog. The distances of the associations in the catalog are between 25 and 8100 pc, and their age is 6.0 < log t (yr) < 9.8. The age range of the associations at d < 150 pc is 6.0 < log t (yr) < 9.1. Generally, only OB associations are considered in catalogs containing associations. In this thesis, T and R type associations given in the literature were also taken into account. Therefore, this thesis will make an important contribution to the literature. When the articles of the associations were examined carefully, it was seen that there were subgroups that were not found in the databases, and these were added to the catalog. Therefore, this catalog provides an important contribution to the literature for researchers who will study the associations in detail.