Feminizm kuramları bağlamında reklamlarda vurgulanan feminist söylemlerin femvertising kavramı üzerinden incelenmesi
- Tez No: 741339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ARDA OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Reklamlar, kitle iletişim araçlarının etkin kullanılmasıyla birlikte hedef kitleye pek çok mesaj içeriği ulaştırmaktadır. Potansiyel hedef kitlede yaşanan değişimler ise markaların reklam stratejilerinin yeniden belirlenmesinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda bu durum değişen hedef kitlenin zaman içerisinde markalardan beklentilerini de değiştirmektedir. Bu sebeple Femvertising kavramı ortaya çıkmakta olup reklam sektörünün bugüne kadar benimsediği kadın imajını, mitleştirilmiş güzellik normlarını reddeden ve cinsiyet ayrımı içermeyen reklam kampanyalarını oluşturmaktadır. Femvertising kelimesi kadın odaklı reklamlar olarak literatürde adlandırılan bir kavramdır. Femvertising reklamlarıyla birlikte markalar, kadın hareketlerine destek verip dolaylı yoldan da satışlarını artırmaktadır. Femvertising olarak bilinen reklamcılık ise ürünler üzerinden hedeflenen genç kız ve kadınlar için çözüm yolları sunan mesajlar içermektedir. Kadınların aktif, maceracı ve yetenekli oldukları vurgusunu yaparak, kendi potansiyellerini ortaya çıkarma ve onları cesaretlendirme amacı taşımaktadır. Günümüzde popüler kültüründe etkisiyle birlikte bazı markalar, cinsiyet eşitliği konusunda çalışmalar yaparak algıları değiştirmeye çalışmaktadır. Özellikle Femvertising kavramı ile birlikte kadınları güçlendireceği öne sürülen reklam çalışmalarının sayıları artış göstermeye başlamıştır. Bu sayede feminizmin toplumda yaygınlaşarak önem kazanması ve negatif cinsiyetçiliğe tepkilerin artması reklam sektörünün bu duruma kayıtsız kalmamasını sağlamıştır. Çalışmada içerik analizi yöntemi uygulanarak; kadın odaklı reklamların (feminist söylemi destekleyen reklamlar) feminizm kuramları bağlamında Femvertising kavramını kullanması üzerine araştırma yapılmıştır. Feminist reklamlarda femvertising kavramına yoğun bir şekilde yer verildiği gözlemlenmiş olup, kavramın feminizm kuramları çerçevesinde ele alınarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın içeriğinde; amaçsal örneklem yöntemi ile belirlenen, Feminizm kuramlarına göre, Türkiye'de gösterilmiş feminist söylemi destekleyen ve femvertising kavramını içeren televizyon reklamları belirlenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ads deliver many message content to the target audience with the effective use of mass media. The changes experienced by the potential target audience are effective in redefining the advertising strategies of the brands. At the same time, this situation changes the expectations of the changing target audience from brands over time. For this reason, the concept of Femvertising has emerged and constitutes the advertising campaigns that reject the image of women, the mythical beauty norms and do not contain gender discrimination, which the advertising industry has adopted so far. The word femvertising is a concept referred to in the literature as women-oriented ads. Brands support women's movements with femvertising advertisements and indirectly increase their sales. Ads known as Femvertising contain messages that provide solutions for young girls and women targeted through products. Emphasizing that women are active, adventurous and talented, it aims to reveal their potential and encourage women. Today, with the influence of popular culture, some brands try to change perceptions by doing studies on gender equality. Especially with the concept of femvertising, the number of advertising activities that are claimed to empower women has started to increase. In relation to this, the widespread use of feminism in the society and the increasing reactions to negative sexism have ensured that the advertising industry does not remain indifferent to this situation. In this study, by applying the content analysis method; Research has been conducted on the use of the concept of Femvertising in the context of feminism theories of women-oriented advertisements (ads that support feminist discourse). It has been observed that the concept of femvertising is heavily used in feminist advertisements, and it is aimed to examine the concept within the framework of feminism theories. In this context; According to Feminism theories, determined by the purposive sampling method, television advertisements showing the feminist discourse in Turkey and containing the concept of femvertising were determined and analyzed.