Profesyonel futbolcuların yeni tip korona virüse yakalanma kaygıları ve zihinsel antrenman düzeylerinin incelenmesi
Exami̇ni̇ng the anxi̇ety and mental trai̇ni̇ng levels of professi̇onal football players about catchi̇ng coronavi̇rüs
  1. Tez No: 741352
  2. Yazar: FATİH TANER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAYIHAN ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, profesyonel futbolcuların yeni tip korona virüse (Covid-19) yakalanma kaygıları ve Zihinsel antrenman düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu Fransa'da profesyonel seviyede futbolculuk yapan 40 erkek sporcudan oluşmaktadır. İlhan, (2018) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri (SZAE) ve Demir vb., (2020) tarafından geliştirilen Sporcuların Yeni Tip Korona Virüse Yakalanma Kaygı Ölçekleri (SYTKYKÖ), Fransızcaya uyarlanarak kullanılmıştır. Toplanan sonuçlar İBM SPSS 22 paket programı yardımıyla analize edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistiklerden, t testinden, korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen araştırma bulguları, SZAE skorları ile SYTKYKÖ skorları arasından anlamlı bir ilişki olmadığı fakat daha önce Covid-19'a yakalanan futbolcuların SZAE (p=0.001
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the anxiety and mental training levels of professional football players about catching the new type of corona virus (Covid-19). The study group consists of 40 male athletes playing professional football in France. The Mental Training Inventory in Sports (SZAE) adapted to Turkish by İlhan, (2018) and the New Type Corona Virus Anxiety Scales of Athletes developed by Demir etc., (2020) were adapted to French and used. The collected results were analyzed with the help of the IBM SPSS 22 package program. In the analysis process, descriptive statistics, t-test, correlation and regression analyzes were used. The findings of the study revealed that there is no significant relationship between SZAE scores and SYTKYKO scores, but there is a significant relationship between the SZAE (p=0.001