Aile sağlığı merkezlerinde sağlık okuryazarlığı ve hasta memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi: Amasya örneği
Examination of the relationship between health literacy and patient satisfaction in family health centers: The case of Amasya
- Tez No: 741355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sağlık okuryazarlığı kişilerin kendileri, hizmet sunucular ve diğer paydaşlar tarafından önemsemesi gereken bir konu olarak ifade edilmektedir. Sağlık okuryazarlığı düzeyinin hasta memnuniyetine etki eden konuların başında yer aldığı değerlendirilirken, beklentileri karşılanmış hastaların memnuniyetlerinin de yükseleceği öngörülmektedir. Bu çalışmanın amacı ise Aile Sağlığı Merkezlerinde hastaların sağlık okuryazarlık düzeyleri ile hasta memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlanan çalışma çok aşamalı, tabakalı ve kotalı örnekleme yöntemi ile kayıtlı nüfusa orantılı olarak Amasya ili Merkez ilçede toplam 48 Aile Sağlığı Merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 417 katılımcıdan ölçme aracı aracılığı ile elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Katılımcıların indeks puanlarına göre sağlık okuryazarlığı kategorilerine dağılımı yapıldığında %7,5'i“Yetersiz”, %50,4'ü“Sorunlu”, %33,2'si“Yeterli”ve sadece %8,9'unun“Mükemmel”düzeyde oldukları bulunmuştur. Sağlık okuryazarlık düzeyleri değerlendirildiğinde kadın katılımcılar erkek katılımcılara daha yüksek okur yazarlığa sahip oldukları görülmüştür. Sağlık okuryazarlığı düzeyinin cinsiyet, eğitim ve gelir düzeyine göre farklılık gösterdiği belirlenirken medeni durum, yaşanılan yer ve kronik hastalıklar açısından farklılık olmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçları hasta memnuniyeti açısından değerlendirildiğinde ise Amasya ili Merkez ilçesinde Aile Sağlığı Merkezlerinden memnuniyet ülke ortalamasının biraz altında %71,2 olarak bulunmuştur. Katılımcıların memnuniyet düzeyleri değerlendirildiğinde kadın katılımcıların sunulan hizmetlerden memnuniyetlerinin daha fazla olduğu görülmüştür. Memnuniyet düzeyinin cinsiyet, gelir-gider, eğitim, hekime başvuru sayısı ve yaşanılan yer ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health literacy is regarded as an issue that should be given importance by the individuals themselves, service providers and other stakeholders. While it is considered that the level of health literacy is one of the issues affecting patient satisfaction, it is predicted that the satisfaction of patients whose expectations are met will also increase. The aim of this study is to determine the relationship between the health literacy levels of patients and their satisfaction levels in Family Health Centers. The study, which was planned as a cross-sectional and descriptive study, was carried out in a total of 48 Family Health Centers in the Central district of Amasya province in proportion to the registered population, with a multi-stage, stratified and quota sampling method. In the study, the data obtained from 417 participants through the measurement tool were evaluated. When the distribution of the participants into health literacy categories according to their index scores is made, 7.5% of them are at“Insufficient”, 50.4% with“Problematic”, 33.2% with“Adequate”and only 8.9% at“Excellent”level. they were found. When health literacy levels were evaluated, it was seen that female participants had higher literacy than male participants. While it was determined that the level of health literacy differed according to gender, education and income level, it was seen that there was no difference in terms of marital status, place of residence and chronic diseases. When the results of the research were evaluated in terms of patient satisfaction, satisfaction from Family Health Centers in the Central district of Amasya was found to be 71.2%, slightly below the country average. When the satisfaction levels of the participants were evaluated, it was seen that the female participants were more satisfied with the services provided. It has been determined that the level of satisfaction is related to gender, income-expenditure, education, number of visits to the physician and place of residence.