COVID-19 pandemi sürecinin iç denetim uygulamalarına etkileri: Üniversiteler üzerine bir araştırma
Impacts of the COVID-19 pandemic period on internal audit practices: A research on universities
  1. Tez No: 741370
  2. Yazar: SADIK TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL YEŞİLÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Pandemi döneminde hem kamu kurumlarında hem de özel sektör işletmelerinde iş modellerinde değişime gidilmiştir. Bu dönemde üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerinde ve idari birimlerin işleyiş biçimlerinde farklı önlemler ile süreç yönetilmeye çalışılmıştır. Üniversitelerde önemli bir mekanizma olan iç denetim birimleri de bu çalışma şekillerinden etkilenmiş ve farklı iç denetim uygulamaları yapılmıştır. Bu çalışmada, pandeminin üniversitelerde iç denetime etkisinin araştırılması amaçlanmış olup nitel araştırma yönteminde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler yapılmış ve olgu bilim çalışması ile veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma kapsamında kartopu örnekleme ve amaçlı örnekleme yöntemi ile katılımcılara ulaşılmış ve 11 farklı üniversiteden iç denetçi ile yüz yüze ve sanal ortamda görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin kategorizasyonu yapılarak veriler çözümlenmiş olup ana tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Pandemi döneminde üniversitelerde iç denetimde“iletişim”,“süreç yönetimi”,“teknoloji kullanımı”,“bürokratik durum”ve“psiko-sosyal durum”olmak üzere beş ana tema ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak pandemi döneminde alınan önlemler kapsamında üniversitelerde iç denetim süreçlerindeki farklı uygulamaların, iletişim engeli, alternatif süreç yönetimi, teknoloji kullanımı, alternatif bürokratik işleyiş ve psiko-sosyal etkilere neden olduğu görülmüştür. Bilgi teknolojilerinin çalışma biçimlerinde yoğun bir biçimde kullanılmaya başlandığı ancak pandemi gibi toplum sağlığını tehdit eden kriz dönemleri hariç uzaktan denetim mekanizmasının geleneksel denetimin tamamlayıcısı olarak kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the pandemic period, business models have been changed. In this period, the process was tried to be managed with different measures units at the universities. Internal audit units, which are an important mechanism in universities, were also affected by these working styles and different internal audit practices were carried out. In this study, it is aimed to investigate the effect of the pandemic on internal auditing in universities. In the qualitative research method, in-depth interviews were conducted using a semi-structured interview form and the data were subjected to content analysis with the phenomenology study. Within the scope of the research, the participants were reached by snowball sampling and purposeful sampling methods. Face-to-face and virtual meetings were held with internal auditors from 11 different universities. By categorizing the data, the data were analyzed, and the main themes and sub-themes were created. During the pandemic period, five main themes emerged in internal audit at universities:“communication”,“process management”,“technology use”,“bureaucratic situation”, and“psycho-social situation”. As a result, it has been observed that different practices in internal audit processes in universities within the scope of the measures taken during the pandemic period cause communication barriers, alternative process management, use of technology, alternative bureaucratic functioning, and psycho-social effects. It has been concluded that the remote audit mechanism should be used as a complement to the traditional audit, except in times of crisis that threaten public health, such as a pandemic, when information technologies are used extensively in working life.