Vollastonit ve pirinç kabuğu külü içeren uçucu kül ve cüruf esaslı geopolimer kompozitlerin taze, reolojik, mekanik ve durabilite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the fresh, reological, mechanical and durability properties of fly ash and slag based geopolymer composites of wollastonite and rice husk ash
  1. Tez No: 741393
  2. Yazar: HASAN DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, uçucu kül (UK)+cüruf (C) esaslı geopolimer kompozitlerin (GK) taze, mekanik ve durabilite özellikleri üzerine pirinç kabuğu külü (PK) ve sentetik vollastonitin (SV) etkileri araştırılmıştır. İlk olarak, Na2SiO3/NaOH = 2,5 ve toplam bağlayıcı (UK+C) içeriği 1000 kg/m3 olacak şekilde kontrol karışımı tasarlanmıştır. Daha sonra, PK, SV ve (PK+SV), UK minerali yerine %3, %6 ve %9 oranlarında oranlarında kullanılarak, sırasıyla, Grup I, Grup II ve Grup III karışımları üretilmiştir. Yayılma çapı ve reolojik parametreleri belirlenen GK'ler, 70 °C sıcaklıkta 24 saat etüv küründe, deney gününe kadar poşet küründe bekletilmiştir. GK'lerin mekanik özellikleri; basınç ve eğilme dayanımı, elastisite modülü, ultrasonik titreşim hızı (UTH) ve kırılma tokluğu deneyleriyle, durabilite özellikleri ise kılcal su geçirimliliği deneyi ile araştırılmıştır. Sonuçlara göre, PK ve SV'nin işlenebilirlik özelliğinin UK'ye göre daha az olduğu ve en az işlenebilirlik özelliğine SV'nin sahip olduğu gözlemlenmiştir. GK'lerin mekanik ve durabilite özellikleri; PK oranı arttıkça azalırken, iğnemsi parçacık yapısı sayesinde SV oranı arttıkça artmıştır. %6 SV içeren GK'nin 7 ve 28 gündeki basınç dayanımı kontrol karışımından sırasıyla, %25,4 ve %21,5 daha yüksek çıkmıştır. PK+SV'nin ortak kullanımı ise %3 içeriğine kadar başarılı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of rice husk ash (RHA) and synthetic wollastonite (SW) on the fresh, mechanical and durability properties of fly ash (FA)+slag (S)-based geopolymer composites (GCs) were investigated. Firstly, the control mixture was designed with a Na2SiO3/NaOH = 2.5 and a total binder (FA+S) content of 1000 kg/m3. Then, Group I, Group II and Group III mixtures were produced by using RHA, SW and (RHA+SW) in the ratios of 3%, 6% and 9% instead of FA, respectively. The GCs that determined the flow diameter and rheological parameters were cured in oven at 70 °C for 24 hours and then, left bag cure until the test day. Mechanical properties of GCs; compressive and flexural strength, modulus of elasticity, ultrasonic pulse velocity (UPV) and fracture toughness tests, and durability properties were investigated with water sorptivity test. According to the results, it has been observed that the workability properties of RHA and SW were lower than that of FA and, SW had the least workability property. While mechanical and durability properties of GCs decreased as the RHA ratio increased, the increased with the increasing of SW ratio due to the acicular particle structure. Compressive strength of GC incorporating 6% SW was higher 25.4% and 21.5% than that of the control mixture at 7 and 28 days, respectively. The common usage of RHA+SW has been yielded successful results up to 3% content.