Ahmed bin Yahya bin Muhammed bin Saad Al-Din Al-Taftazani Al-Harawi'nin anahtar özetinin açıklamasında eserleri (916 hicri).
A footnote to the extended commentary on summarization Al-Muftah by Ahmed bin Yahya bin Muhammad bin Saad Al-Din Al-Taftazani Al-Harawi (916 AH).
- Tez No: 741392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
İmam Ahmed bin Yahya el-Taftazani'nin – Torun el-Taftazani – eserlerinin Saad el-Taftazani Mutaval kitabının en iyi ve en önemli eserlerinden sayılmaktadır, torun dedesinin ifadelerini anlaşılır ve kolay bir şekilde ifade etmiştir, okuyucunun ve öğrencinin kitabı anlamasını ve fikirlerini sindirmesini kolaylaştırmak için gizlenenleri ortaya çıkarmıştır. Yazar – torun- kendisinden önce gelen alimlerin dilinden ve belagatinden yararlanmıştır, kitaplarında dil hakkında yazdıklarının özünü özetlemiştir ve kitabına aktarmıştır, bu kitap değerli belagat ve alimlerinin sözlerini içermektedir. Zamanının alimleri arasında eşsizliği, ilmi ve çok sayıda kitabıyla da tanınmıştır. Tefsirde, usulde, belagat, mantık ve birçok konuda yazmıştır, yazdığı eserler bilimde önemli eserlerden sayılmaktadır, bu eserin önemi dayandığı asil kitabı olan dedesinin eserinden kaynaklanır. Yazar kitabına yöntemini asıl sahibin kelamını tefsir eden yöntemini açıklayan giriş yazmadan kitabına başlamıştır, kelimeyi önce dil olarak açıklamasını yapıp dil alimlerden yorumlarından yararlanmaktaydı, bazen tefsir alimlerin kitaplarından destek almaktaydı, daha sonra beyan ve detaylandırmaya geçerdi ve kelimenin anamı ve önemine göre beğendirdi. Yazar eserini ele aldığı inanç ve mantık ve tefsir ve diğer ilimlerden faydalanmıştır eserin genişliğinde çiçek tavlasında her çiçekten öz alınmıştır anlatının meseleleri özümsenmiş ve anlaşılır bir şekilde aktarmıştır bu hadisler de geçen manaları ve hükümleri açıklarken Farsça kelimelerden de yararlanmıştır bu da gösterir ki zamanın geniş Bakış açısının ve bakan Nadir kişilerden biri olduğunu bu da eserinin ilik sıralara çıkmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
The footnote of Imam Ahmad bin Yahya al-Taftazani - the grandson of al-Taftazani - is considered one of the most important notes on the extended book by al-Saad al-Taftazani, where the grandson was able to explain his grandfather's phrase in an easy and smooth manner, and clarify what was hidden from it to make it easier for the reader and student to understand the book and digest his ideas. Where the author - the grandson - benefited from the efforts of his predecessors of linguists and rhetoricians, and extracted from their books the summary of what they wrote in the language and poured it into this book. He was also known for his uniqueness among the scholars of his time and his knowledge and the abundance of his classifications. He wrote in interpretation, origins, rhetoric, logic, and so on. His books are considered important books in science, and the importance of this footnote is also evident from the importance of the original book on which his book was built. The author started this book without an introduction in which he explains his approach and explains the way he explained the words of the author of the original, where he first begins with an explanation of the word with its linguistic meaning and is evidenced by the words of the people of the language in their books, and sometimes he uses the words of the people of interpretation, then begins to explain and detail, according to the context of the word. And what you need from a statement and explanation. During his explanation, the author dealt in his footnote with doctrinal, logical and explanatory aspects, and a spectrum of various sciences and arts. We find the book a whale encyclopedia of every flower art, accommodating all the necessary issues and research related to the words of the author of the explanation, and may sometimes refer to the citation of the Prophet's hadith, explaining what this included The hadiths are of meanings and rulings, and we also find that some words are exposed to their meaning in the Persian language, and all of this indicates a vast knowledge of less than its counterpart