Vollastonit katkılı kendiliğinden yerleşen geopolimerin taze ve mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the fresh and mechanical properties self-compacting geopolymer with wollastonite
- Tez No: 741375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZNUR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, vollastonit katkılı kendiliğinden yerleşen geopolimer harçların (KYG) farklı kür sıcaklıklarında taze, mekanik ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Bağlayıcı malzeme olarak kullanılan F sınıfı uçucu kül, sodyum silikat ve sodyum hidroksit çözeltileri ile aktifleştirilerek KYG tasarımı yapılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında sentetik vollastonit minerali laboratuvar ortamında üretilip çeşitli işlemlerden sonra kullanıma hazır hale getirilmiştir. Vollastonit katkılı KYG harç üretiminde 0.5 sabit alkali/uçucu kül oranı kullanılmıştır. Alkali oranları (Na2SiO3/NaOH) 1.5, 2 ve 2.5; vollastonit oranları ise %0, %4, %8 ve %12 olarak belirlenmiştir. Geopolimer harçlar 24 saat boyunca 80 oC ve 100 oC sıcaklıklarında kürlenmiştir. Taze haldeyken yayılma çapı ve reoloji değerleri belirlenen geopolimer harçların 28. gün sonunda, eğilme dayanımı, basınç dayanımı, elastisite modülü, UTH, kılcallık ve çeşitli fiziksel değerleri ölçülmüştür. Deney sonuçlarına göre vollastonitin KYG harcın mekanik, durabilite ve fiziksel özelliklerini iyileştirmesinin yanında bazı olumsuz sonuçlara da sebep olduğu gözlemlenmiştir. En iyi basınç dayanımı değeri 100 oC'de kürlenmiş KYG-1.5-8 karışımdan ve en yüksek eğilme dayanımı değeri ise 80 oC'de kürlenmiş KYG-2-12 karışımdan elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fresh, mechanical and physical properties of self-compacting geopolymer (SCG) mortars with wollastonite were investigated at different curing temperatures. SCG was designed with F class fly ash as a binder via activating by sodium silicate and sodium hydroxide solutions. In the first stage of the study, synthetic wollastonite mineral was produced in the laboratory. A fixed alkali/fly ash ratio of 0.5 was used in the production of SCG with wollastonite additive. Alkali ratios (Na2SiO3 / NaOH) were determined as 1, 1.5 and 2, wollastonite ratios were utilized as 0%, 4%, 8% and 12% by the weight binder. Geopolymer mortars were cured at 80 oC and 100 oC for 24 hours. After observing the slump flow diameter and rheology values of SCG incorporating with wollastonite at fresh state, compressive strength, flexural strength, modulus of elasticity, UPV, capillarity and various physical values were measured at the end of the 28th day. According to the results, it was observed that whereas wollastonite was not only improved the mechanical, durability and but also it deteriorated the physical properties of SCG. The highest compressive strength value was obtained from the mixture of SCG-1.5-8 cured at 24 hours, respectively 100 oC while 6.5 MPa was measured as the highest flexural strength for the mixture of SCG-2-12 cured at 80 oC.