Biyokütle enerjisinin Türkiye'deki kullanım olanaklarının değerlendirilmesi
Evaluation of usage opportunities of biomass energy in Turkey
  1. Tez No: 741424
  2. Yazar: AYBERK AYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Etkin Yapılar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde Türkiye başta olmak üzere küresel ölçekte bütün ülkeler yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji miktarını ve çeşitliliğini arttırma stratejisi içerisindedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan biyokütle enerjisi yeryüzünde en yaygın bulunan ve insanlık tarihi kadar eski bir enerji kaynağı durumundadır. Bununla birlikte biyokütle enerji kaynağı materyalleri elektrik, ısı ve yakıt ihtiyacının karşılanması, depolanabilir olması, enerji üretiminde iklimsel koşullardan diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre daha az etkilenmesi ve atıkların bertaraf edilmesi başta olmak üzere diğer birincil enerji kaynaklarına göre birçok üstün tarafı bulunmaktadır. Bu çalışmada, biyokütle enerji kaynakları, teknolojileri, Türkiye'de ve küresel ölçekte potansiyeli, üretim ve kullanım miktarları, biyokütle enerji santrallerinin durumu, biyokütle enerjisi ve orman kaynaklı biyokütle enerjisinin yenilenebilir enerji açısından önemi detaylı olarak incelenmiş ve çalışmanın kapsamı belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin biyokütle enerji potansiyeli miktarını belirlenmesine, üretim ve kullanım miktarının arttırılmasına, var olan sorunların belirlenmesine ve orman kaynaklı biyokütle enerji materyallerin etkin ve verimli kullanımına yönelik katkı sunmaktır. Böylelikle bu çalışmanın, Türkiye'de yerli üretimin artması, maliyeti daha ucuz enerji teminini sağlanması, enerji talebinde dış ülkelere olan bağlılığı azaltması, istihdamın artması, sera gazı salınımlarının ve karbon ayak izi miktarının azaltılması ve Paris İklim Değişikliği antlaşmasında yükümlülüklerini yerine getirmesi noktasında olumlu katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, all countries on a global scale, especially Turkey, are in the strategy of increasing the amount and diversity of energy obtained from renewable energy sources. Biomass energy, which is among the renewable energy sources, is the most common energy source on earth and is as old as human history. At the same time, biomass energy source materials have many advantages over other primary energy sources, especially in meeting electricity, heat, fuel needs, being storable, being less affected by climatic conditions in energy production than other renewable energy sources, and disposal of wastes. In this study, biomass energy sources, technologies, potential in Turkey and on a global scale, production and usage amounts, the status of biomass power plants, the importance of biomass energy and forest-derived biomass energy in terms of renewable energy are examined in detail and its scope is stated. The aim of this study is to contribute to the determination of the amount of biomass energy potential of Turkey, to increase the amount of production and use, to determine the existing problems and to the effective and efficient use of forest-derived biomass energy materials. Therefore, it is expected that this study will make a positive contribution to increasing domestic production in Turkey, providing cheaper energy supply, reducing dependency on foreign countries in energy demand, increasing employment, reducing greenhouse gas emissions and carbon footprint, and to fulfillment of its obligations under the Paris Climate Change Agreement.