Kapalı ceza infaz kurumu memurlarının genel sağlık durumuna ilişkin parametrelerin incelenmesi
Investigation of the parameters regarding the general health status of correctional officer
- Tez No: 741446
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma ile cezaevinde çalışan memurların kas iskelet sistemi problemlerini, fiziksel aktivite düzeyini, yorgunluk şiddetini, uyku kalitesini, depresyon düzeyini, yaşam kalitesini ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. Çalışmaya Muğla E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda çalışmakta olan 141 gönüllü dâhil edildi. Katılımcıların kas iskelet sistemi problemleri Cornell Kas İskelet Rahatsızlıkları Anketi ile fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile yorgunluk düzeyleri Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ile uyku kaliteleri Görsel Analog Skalası ile depresyon düzeyleri Beck Depresyon Envanteri ile yaşam kaliteleri ise Nottingham Sağlık Profili ile değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS 23.0 programı kullanıldı. Cezaevi çalışanlarının %22.4'ü inaktif, % 46.1'i minimal aktif ve % 31.6'sı aktifti. %61'i patolojik yorgun, %39'u patolojik yorgun değildi. %46.8'inin depresyonu yokken, %53.2'sinin hafif, orta ve şiddetli düzeyde depresyonu mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the musculoskeletal system problems, physical activity level, fatigue severity, sleep quality, depression level, quality of life and the relationship between these parameters of prison officers. 141 volunteers working in Muğla E Type Closed Penitentiary Institution were included in the study. The musculoskeletal problems of the participants were evaluated with the Cornell Musculoskeletal Disorders Questionnaire, their physical activity levels with the International Physical Activity Questionnaire, their fatigue levels with the Fatigue Severity Scale, their sleep quality with the Visual Analog Scale, their depression levels with the Beck Depression Inventory, and their quality of life with the Nottingham Health Profile. SPSS 23.0 program was used in the analysis of the data. 22.4% of prison staff were inactive, 46.1% were minimally active and 31.6% were active. 61% were pathologically tired, 39% were not pathologically tired. While 46.8% did not have depression, 53.2% had mild, moderate and severe depression.