أهمية الدراما والمسرح في تعليم اللغة العربية عبر تقنيات البناء السردي في المسرحية الليبية(الكاتب أحمد الفقيه أنموذ ًجا)
Libya tiyatrosunda anlatı oluşturma teknikleri ile Arapça öğretiminde drama ve tiyatronun önemi (Ahmed el-Fakih örneği)
- Tez No: 741445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMAD OMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Libya tiyatrosunda anlatı yapım teknikleri aracılığıyla Arap dilinin öğretilmesinde drama ve tiyatronun önemi gerçeğinden yola çıkılarak ortaya konmuştur. Libya edebiyatının köklerinin eski zamanlarda olduğunu, ancak çeşitli temellere dayalı çağdaş olduğunu görmekteyiz. Libya, diğer Arap toprakları kadar eskiydi, Libyalılar da ülkenin gelişimine çok fazla katkıda bulunmadı. Buna rağmen, günümüzde Libya, sözlü şiir de dahil olmak üzere, çoğu İtalyan sömürgeciliğinin neden olduğu acıyı ifade eden kendi edebi geleneklerini geliştirmiştir. Libya'daki edebi hareket veya edebi yaşam, orijinal olarak bileşimine ait olan bazı özellikler, bu hareketin modeli ve onunla nasıl başa çıkılacağı dışında, Arap dünyasındaki diğer gelişmelerden farklı değildir. Tiyatro sanatı, -özellikle bağımsızlıktan- yani Britanya'nın sömürgeleştirilmesinden sonra Libya'da büyük ilerleme kaydetmiştir. Tiyatro metinleri sosyal, politik ve tarihi konuları ele alan konuları ilerletmiş ve çeşitlendirmiştir. Bu temelde, yazarın ele aldığı bazı tiyatro eserleri vardır. Tezde Ahmed İbrahim el-Fakih tarafından yazılan sosyal konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the fact that drama and theater are important in teaching the Arabic language through narrative production techniques in Libyan theatre. We see that the roots of Libyan literature are in ancient times, but it is contemporary based on various foundations. Libya was as old as any other Arab land, and the Libyans did not contribute much to the development of the country. Despite this, Libya today has developed its own literary traditions, including oral poetry, many of which express the pain caused by Italian colonialism. The literary movement or literary life in Libya is not unlike any other development in the Arab world, except for some features that originally belonged to its composition, the model of this movement and how to deal with it. The art of theater made great progress in Libya, especially after the independence of Britain, namely the colonization of the British. Theatrical texts have advanced and diversified the topics that deal with social, political and historical issues. On this basis, there are some theatrical works that he deals with. Social issues written by Ahmed Ibrahim al-Faqih are discussed in this thesis.