Adölesanlarda beslenme egzersiz davranışları ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between nutrition exercise behavior and internet addiction in adolescents
- Tez No: 741449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KARAYAĞIZ MUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma, adölesanların beslenme-egzersiz davranışları ile internet bağımlılıkları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacı ile Fethiye ilçesi merkezde bulunan toplam 12 kamu ortaokulunda toplam 421 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, İnternet Bağımlılık Ölçeği ve Beslenme Egzersiz Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Veriler etik kurul ve kurum izinleri, veli onamı ve öğrenci onayı alındıktan sonra araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis Varyans Analizi, Spearman Korelasyon Analizi ve Adımsal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin psikolojik/bağımlı yeme davranışı alt boyutu puan ortalamaları 38.9±8.8, sağlıklı beslenme/egzersiz davranışı alt boyutu puan ortalamaları 47.6±9.4, sağlıksız beslenme/egzersiz davranışı alt boyutu puan ortalamaları 49.0±7.0, öğün düzeni alt boyutu puan ortalamaları 23.4±4.5 olarak bulunmuştur. İnternet bağımlılığı ölçeği puan ortalamaları 19.6±7.5'tir. Yapılan adımsal regresyon analizi sonucunda baba eğitim düzeyi, sağlıklı beslendiğini düşünme durumu, Covid 19 pandemisinde beslenme davranışının değişmesi ve internet kullanırken atıştırma alışkanlığı değişkenlerinin psikolojik/bağımlı yeme davranışına yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was carried out with a total of 421 students in 12 public secondary schools located in the center of Fethiye, with the aim of determining the relationship between adolescents' nutrition-exercise behaviors and internet addiction. Introductory Information Form, Internet Addiction Scale and Nutrition Exercise Behavior Scale were used as data collection tools. The data were collected by the researcher after obtaining ethical committee and institutional permissions, parental consent and student approval. Mann Whitney U test, Kruskall-Wallis Analysis of Variance, Spearman Correlation Analysis and Stepwise Regression Analysis were used in the analysis of the data. Students' psychological/addictive eating behavior sub-dimension mean score was 38.9±8.8, healthy eating/exercise sub-dimension mean score was 47.6±9.4, unhealthy eating/exercise behavior sub-dimension mean score was 49.0±7.0, meal order sub-dimension mean score was 23.4±4.5. found. Internet addiction scale mean score is 19.6±7.5. As a result of the stepwise regression analysis, it was determined that the father's education level, the state of thinking that he is eating healthy, the change in nutritional behavior in the Covid 19 pandemic and the habit of snacking while using the internet predicted psychological/addictive eating behavior.