İnsan toplumsal yaşayışının evrimsel süreçlerle açıklanabilmesinin olanaklılığı üzerine bir tartışma
A discussion on the possibility of explanation of human sociality through evolutionary processes
- Tez No: 741462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM KAMÖZÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsan ahlakının evrimsel süreçler ışığında açıklanabilmesinin karşısında öne sürülen eleştirileri karşılamak ve hatta bu yönde bir açıklamanın zorunlu olduğunu öne sürmek mümkündür. Evrimsel süreçlerin ahlaki inançlarımızın gelişmesindeki etkisini kabul etmek de çeşitli felsefi sonuçlar barındırmaktadır. Evrimsel süreçlerin belli bir erek barındırmadığı, ahlaki inançlarımızın doğruluğuna karşı duyarsız olduğu gerçeğinden hareketle bu inançlarımızın gerekçelendirmesinin sorgulanır hale gelmesi en göze çarpan felsefi sonuçlardan birisidir Ahlaki inançlarımızın, en azından bazılarının, faillerden ve tutumlardan bağımsız bir doğruluğa sahip olduğu yönündeki realist iddia evrimsel çürütücü argümanların tehdidi altındadır. İnançların doğruluğuna kayıtsız biçimde ilerleyen evrimsel sürecin etkisinin kabul edilmesi, ahlaki realizmin bu iddiasını kabullenmeyi olanaksız hale getirmektedir. Evrimsel çürütücü argümanların bu tehdidine karşı geliştirilen kimi eleştiriler söz konusudur. Evrimsel geçmişimize aykırı olduğunu öne sürebileceğimiz eylemlerimiz üzerinden geliştirilen bir eleştiri, evrimsel çürütücü argümanların felsefe sahnesinde yeni olmayıp eski kati şüpheciliğin yeni bir versiyonundan ibaret olduğu yönünde bir başka eleştiri ve ayrıca evrimsel süreçlerin uzak nedenlere ilişkin olup insan ahlakınınsa sadece yakın nedenlerle açıklanabileceği iddiasından geliştirilen bir diğer eleştiri, pek çok diğer eleştiri arasından öne çıkarılabilir. Doğal seleksiyonun bir erek barındırmadığı, doğanın işleyişinin bir nesnelliğe sahip olduğu gerçeğinden hareket ettiğimizde, evrimsel çürütücü argümanların tehdidinin son derece güçlü olduğunu ve mevzubahis eleştirilerin bu tehdidi karşılamakta yetersiz olduklarını görürüz.
Özet (Çeviri)
It is possible to reply to the criticisms raised against the idea that human morality can be explained through evolution and to claim that such an explanation is inevitable. Accepting the influence of evolutionary forces on our moral beliefs include some philosophical implications. Resting upon the facts that the process of evolution does not have an end and that they are insensitive to the truth of our moral beliefs, the idea that the justification of these beliefs become questionable is probably the most striking among those implications. The realist suggestion that our beliefs, at least some of them, have a stance-independent truth is under the threat of evolutionary debunking arguments. The acceptance of the influence of the evolutionary process, which is insensitive to the truth in question, makes it impossible to accept this moral realist claim. There are some objections raised against this threat of evolutionary debunking arguments. An objection developed through the claim that we have some attitudes that seem to be contrary to evolutionary history; another objection based on the claim that these arguments are nothing but a new version of old strict scepticism; and another one claiming that while evolution can offer an explanation to ultimate reasons, the morality is a topic that can be explained through proximate reasons; these are some of the prominent objections among many more. On the condition that we are based on the fact that natural selection does not include an end and the operation of the natural selection does have an objectivity, we see how strong the threat posed by debunking arguments is and also, how insufficient those objections are to eliminate the threat.