Endoskopi yardımlı supin perkütan nefrolitotomi ile standart supin perkütan nefrolitotomi operasyonlarının güvenirlilik ve etkinliğinin karşılaştırılması: Randomize prospektif bir çalışma
Comparison of the safety and efficiency of endoscopy-assisted supin percutaneous nephrolithotomy and standard supin percutaneous nephrolithotomy: A randomized prospective study
  1. Tez No: 741472
  2. Yazar: JOSHGUN HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ ARDA ATAR, DR. NADİR KALFAZADE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Endoskopi yardımlı supin perkütan nefrolitotomi (ePNL) ile standart supin perkütan nefrolitotomi (sPNL) operasyonlarının güvenirlilik ve etkinliğinin karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde endoskopi yardımlı supin perkütan nefrolitotomi (ePNL) ve standart supin perkütan nefrolitotomi (sPNL) uygulanan 18 yaş üzeri, taş boyutu ≥2cm, , Amerikan Anestezyoloji Derneği (American Association of Anesthesiology; ASA) skoru ≤3 , vücut kitle indeksi (VKİ) ≤35 olan hastalar dahil edildi hasta dahil edildi. Dahil etme ve dışlama kriterlerine göre seçilen uygun hastalar, bilgisayar tarafından oluşturulan bir rastgele tabloya dayalı olarak ePNL ve sPNL grubuna randomize edildi. İki grup arasında perioperatif ve postoperatif veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grupta 30'ar hasta olacak şekilde toplam 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, VKİ, ASA skoru, taş boyutu, taş lokalizasyonu ve HN derecesi, demografik veriler benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the safety and effectiveness of endoscopy-assisted supine percutaneous nephrolithotomy (ePNL) and standard supine percutaneous nephrolithotomy (sPNL) operations. Materials and Methods: The study was conducted between February 2021 and August 2021 in the Urology Clinic of Bakırköy Dr.Sadi Konuk Training and Research Hospital, over the age of 18, stone size ≥2cm, who underwent endoscopy-assisted supine percutaneous nephrolithotomy (ePNL) and standard supine percutaneous nephrolithotomy (sPNL), patients with an American Association of Anesthesiology (ASA) score of ≤3 and a body mass index (BMI) of ≤35 were included. Eligible patients selected according to inclusion and exclusion criteria were randomized into the ePNL and sPNL group based on a computer generated random table. Perioperative and postoperative data were compared between the two groups. Results: A total of 60 patients, 30 patients in each group, were included in the study. Age, gender, BMI, ASA score, stone size, stone localization and HN grade, demographic data were similar between the groups.