Antik Yunan modları ile makamların karşılaştırmalı incelenmesi ve arp icrası ile örneklenmesi
A comparative study of Ancient Greek modes and maqams
  1. Tez No: 741471
  2. Yazar: MESUDE ELİF GÜNGÖR SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teorileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Antik Yunan ses sisteminin ayrıntıları yani modların özellikleri, dönemsel çalgıların akortları ve ezgi organizasyonları incelenerek öncelikli olarak Bizans dönemine kadar gelen müziksel ortaklıklarının çalgılar üzerinden anlaşılmasına çalışılacaktır. Sonrasında Arp- çeng ilişkisi üzerinden Antik Yunan dönemi ve Orta çağ İslam dönemi arasındaki müzik temelli ilişkiler ses sistemi, ezgi organizasyonları ve makam-mod ilişkisi bağlamında ele alınacaktır. En son aşamada ise 20. Yüzyıl'da Mod-Makam-ilişkisi Adnan Saygun'un Töre anlayışı üzerinden ele alınarak günümüz uygulamaları açısından Antik Yunan modlarının günümüz makam yapılarına ve ses sistemine etkisi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the details of the ancient Greek sound system, namely the characteristics of the modes, the tunings of the periodical instruments and the melody organizations will be examined, and the musical partnerships dating back to the Byzantine period will be tried to be understood through instruments. Afterwards, the music-based relations between the Ancient Greek period and the Middle Ages Islamic period will be discussed in the context of the sound system, melody organizations and the mode-mode relationship through the Arpçeng relationship. In the last stage, Mode-Maqam-relationship in the 20th century will be discussed through Adnan Saygun's understanding of Customs, and the effects of Ancient Greek modes on today's makam structures and sound system will be discussed in terms of today's applications.