KHKlar ile ihraç edilen bireylerin damgalanma ile başa çıkma stratejileri üzerine dramaturjik bir inceleme
A dramaturgic examination on the strategies of coping with the stigmatisation of individuals expelled by statutory decrees
  1. Tez No: 741483
  2. Yazar: EGEMEN KALYON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM ÖZDEN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Law, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma olağanüstü hâl döneminde 2016-2018 yılları arasında çıkarılan KHK'lar ile ihraç edilen bireylerin toplumsal damgalanma karşısında geliştirdikleri başa çıkma stratejilerine odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı ihraç edilen bireylerin anlatılarından yola çıkarak etnik aidiyet, cinsiyet, bölgesellik gibi farklılıkların toplumsal damgalanma üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu çalışmada 2016-2018 yılları arasında çıkarılan KHK'larla ihraç edilmiş KESK üyesi kişilerle yirmi bir yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş ve dramaturjik analiz yaklaşımı ile bu verilerin içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the coping strategies developed by individuals who were expelled during the state of emergency by statutory decrees issued between 2016-2018 in the face of social stigma. The main purpose of the study is to analyze the effects of differences such as ethnicity, gender, regionality on social stigma based on the narratives of expelled individuals. Twenty-one semi-structured in-depth interviews were conducted with KESK members who were expelled by statutory decrees issued between 2016-2018 and Goffman's the content analysis of these data was carried out using the dramaturgical analysis approach.