İdrar yolları enfeksiyonlarına neden olan bakteriler üzerine antibiyotiklerin etkisi
- Tez No: 10263
- Danışmanlar: PROF. DR. SANVER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
-49- 6. ÖZET Araştırmamızda i idrar yolları enfeksiyonlarına neden olan bakterilerin, ülkemizde bulunan antibiyotiklere karşı duyarlılıklarını belirlemek, sağaltımda kullanılan antibiyo tiklerin organizmadaki etkinliklerini ortaya koymak amaçlan mıştır. Üriner sistem enfeksiyonu yakınması olan, genellikle kız çocuğu, yetişkin kadın ve yaşlı erkeklerin sabah idrar ları ya da birkaç saat mesanede birikmiş idrar örnekleri ste ril koşullarda alınmıştır. İdrarın sito-bakteriyolojik tetkikinde ilk aşama olan mikroskobik incelemede; eritrosit, leukosit, epitel hücrele riyle diğer şekilli elemanların her mikroskop alanındaki sa yıları saptanmıştır. İncelenecek idrar örneğinin uygun sulandır imlan hazır lanarak, uygun besiyerine ekimler yapılmış, oluşan koloniler sayılarak idrarın 1 mi. sindeki bakteri sayısı belirlenmiştir, Steril koşullarda alınan ve santrifüje edilen idrar ör neğinin, tübün dibindeki çöküntüsünden Mueller Hinton-Blood Agar, EMB gibi besiyerlerine ve çoğaltma amacıyla bir sıvı besiyerine ekimler yapılmıştır. Oluşan kolonilerden preparat lar hazırlanmıştır. Üreyen Gr ( + ) koklar ve Gr (-) çomakçık- lara göre testler yapılmıştır. Gr(-) çomakçıkların biyokim yasal özellikleri incelenerek tanıya gidilmiştir. 200 Hastadan alınan idrar örneklerinden 137 j&*coli, 27 |U aeruginosa, 12 K. pneumoniae, 10 S, epidermidis, 8 P. mi- rabilis, 6 P. vulgaris izole edilmiştir.-50- Sağaltım için antibiyotik duyarlılığının belirlenmesin de diak difüzyon yöntermi kullanılmıştır. Etken olan bakteri ye uygulanan antibiyogramda, 33 antibiyotikten en etkili olan ları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-51- 7. SUMMARY In our research, we aimed at determining the sensibi lities of r the bacteria which cause the urinary infections, to the antibiotics available in our country and exposing the effectiveness of the antibiotics used in treatment, in the organism. The morning urines or the urines accumulated a couple of hours in the bladder, of the girl children, women and aged men that complaint about the urinary system infection, have been taken in sterilized conditions. At the sito-bacteriological control, in the first staged microscopical examination, the numbers of the eritrosit, leu cocyte, epithel cells and the other shaped elements in every microscopical surface have been fixed. After preparing the proper dilutions of the urine sample to be examined, the proper base has been sowed and by counting the colonies, the numbers of the bacteria in the 1 ml. of the urine have been fixed. From the sediment of the urine sample at the bot bom of the tube, taken in the sterilized conditions and centrifuga- lized, in the bases like Mueller Hinton-Blood Agar, MB and in order to make growing in a liquid base, many sowings have been made. Of the colonies created, preparations have been made. In accordance with the Gram(4) cocci and Gram(-) trunc_ heons. 137 Escherichia coli,27 Pseudomonas aeruginosa, 12 Kleb siella pneumoniae, 10 Staphylococcus epidermidi3, 8 _Proteuş_-52- mirabilis, 6 Proteus vulgaris of the urine samples taken from two hundred patient have been isolated. In order to determine the sensibility to the antibiotics in the treatment, the disc-diffusion method has been used. In the antibiogramme applied to the effective bacterium, the most effectives of the 33 antibiotics have been determined.