Bende-i Rüşdî ˘Atâyî Dîvânı (İnceleme-metin)
Dîvân of Bende-i Rüşdî ˘Atâyî (Analysis-text)
- Tez No: 741497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ALVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılda yaşamış Atâyî'nin tespit edebildiğimiz kadarıyla tek nüshası olan ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kütüphanesinde Y 36873 numarada kayıtlı Dîvân'ı üç ana başlık altında incelenmiştir. Birinci bölümde Atâyî'nin hayatı, edebi kişiliği, tarikatı üzerinde durulmuştur. İkinci bölüm Dîvân'ın incelemesini içermektedir. Şekil ve muhteva hususiyetleri üzerinde durularak inceleme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise yazma nüshanın tanıtımı yapılmış, metin kuruluşunda izlenen yol açıklanmış ve metin transkripsiyon alfabesi ile verilerek çalışma tamamlanmıştır. Bu tez ile Atâyî ve dîvânının klasik Türk edebiyatında bir yer edinmesi ve 19. yüzyıl dîvân şiiri ile ilgili yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Divan belonging to Atayi, who lived in the 19th century, and having the only copy as far as we can determine and being registered as the number Y 36873 in Ankara University Theology Faculty Library has been examined under three main headings. In the first chapter, Atayi's life, his literary identity and his sect have been emphasized. The second chapter includes the analysis of Divan. The study has been carried out by emphasizing on the features of form and content. In the third chapter, the manuscript has been introduced and the path followed in the construction of the text has been explained and the study has been completed by giving the text with the transcription alphabet. With this thesis, it is aimed that Atayi and his Divan take a part in classical Turkish literature and become a source for studies which will be carried out on Divan poetry of 19th century.