Kaynak güvenilirliği, bilgi kalitesi ve daha fazla ödeme istekliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 741498
  2. Yazar: AHMET SELİM KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İstatistik, İşletme, Science and Technology, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın temel amacı, sosyal medya platformlarının yaygın kullanıldığı bu dönemde pazarlama çalışmaları içerisinde bulunan işletmelerin, tüketiciler üzerinde kaynak güvenilirliği, bilgi kalitesi ve daha fazla ödeme istekliliği arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu model kapsamında Türkiye'de yaşayan ve kurumsal web siteleri, sosyal medya hesaplarından alışveriş deneyimlemiş 18 yaşından büyük 323 bireye kolayda örneklem yöntemiyle çevrimiçi anket uygulanmış, anketten elde edilen veriler yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma işletmeler için önemli bulgular ve öneriler vermektedir. Elde edilen bulgular neticesinde daha fazla ödeme istekliliği, kaynak güvenilirliği, bilgi kalitesi kavramlarının anlamlı ve anlamsız sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmada incelediğimiz kavramlar daha önce farklı sektörlerde incelenmiş, e ticaret sektöründe ilk defa incelenmektedir Buna göre işletmelerin tüketicilere sunacakları ürün ve hizmetlerin pazarlanmasında rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationship between source reliability, information quality and willingness to pay more on consumers of businesses engaged in marketing activities in this period when social media platforms are widely used. Within the scope of this model, an online survey was applied to 323 individuals older than 18 years of age who lived in Turkey and had shopping experience from corporate websites and social media accounts, and the data obtained from the survey was analyzed using structural equation modeling. This research provides important findings and recommendations for businesses. As a result of the findings, meaningful and meaningless results of the concepts of willingness to pay more, source reliability, and information quality were reached. The concepts we examined in this study have been examined in different sectors before. It is being examined for the first time in the e-commerce sector. Accordingly, it is a guide in the marketing of the products and services that businesses will offer to consumers.