İşten ayrılma niyeti ve iş tatmini arasındaki ilişkiler: örgütsel bağlılığın aracılık rolü
The relationships between intention to leave and job satisfaction: the mediating role of organizational commitment
- Tez No: 741540
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İşten Ayrılma Niyeti ve İş Tatmini Arasındaki İlişkileri ve Örgütsel Bağlılığın Aracılık Rolü oluşturmasında bağlılık bileşenlerinin incelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın evren ve örneklemini Ankara İlinde yer alan bir Vakıf Üniversitesi beyaz yaka çalışanlarından 316 kişi katılım sağlamıştır. Anketler katılımcılara Google Form aracılığı ile uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi Smart PLS programında yapılmış olup katılımcılara ilişkin Demografik Bilgiler, Normallik Dağılımına Dair Bulgular, Faktör Analizine Dair Bulgular, Ölçeklerin Güvenilirlik, Birleşik Güvenilirlik ve Çıkarılan Ortalama Varyans Analizi, R² Analiz Bulguları ve Ölçekler Arası Etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel bağlılık, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini ölçeklerinin direkt etkileri incelenmiş ve örgütsel bağlılık ölçeği devam bağlılığı alt boyutu işten ayrılma niyeti arasında düşük düzeyli ve pozitif yönlü, örgütsel bağlılık ölçeği duygusal bağlılık alt boyutu işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyli ve negatif yönlü, iş tatmini ile devam bağlılığı arasında yüksek düzeyli ve pozitif yönlü, iş tatmini ile duygusal bağlılık arasında yüksek düzeyli ve pozitif yönlü, iş tatmini ile işten ayrılma niyeti arasında orta düzeyli ve negatif yönlü ve normatif bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasında düşük düzeyli ve pozitif yönlü etki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ölçekler arası dolaylı etkiler çalışmanın içeriğinde bulunan detaylı tablolarda yer almaktadır. Sonuç olarak; örgütsel bağlılık, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini ölçeklerinin dolaylı etkilere sahip olduğu görülmüştür. Buna göre, iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve devam bağlılığı arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyli etki olduğu, iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve normatif bağlılık arasında negatif yönlü ve düşük düzeyli etki olduğu, iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve duygusal bağlılık arasında ise negatif yönlü ve orta düzeyli etki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between Intention to Leave and Job Satisfaction and the components of organizational commitment in forming a Mediating Role. In this context, 316 white-collar employees of a Vakıf University in Ankara participated in the universe and sample of the research. The questionnaires were administered to the participants via Google Form. The analysis of the data obtained was made in the Smart PLS program, and Demographic Information about the participants, Findings on the Normality Distribution, Findings on the Factor Analysis, Reliability of the Scales, Combined Reliability and the Inferred Mean Analysis of Variance, R² Analysis Findings and Inter-Scale Effects were examined. As a result of the research, the direct effects of organizational commitment, intention to leave and job satisfaction scales were examined and the organizational commitment scale's continuance commitment sub-dimension was low and positive, while the organizational commitment scale emotional commitment sub-dimension's intention to leave was moderate and negative. There is a high and positive effect between job satisfaction and continuance commitment, a high and positive effect between job satisfaction and emotional commitment, a moderate and negative effect between job satisfaction and intention to leave, and a low and positive effect between normative commitment and intention to leave. has been found to be. Indirect effects between scales in the research are included in the detailed tables in the content of the study. As a result; organizational commitment, intention to leave and job satisfaction scales were found to have indirect effects. Accordingly, there is a positive and low-level effect between job satisfaction, intention to leave, and continuance commitment, a negative and low-level effect between job satisfaction, intention to leave, and normative commitment, and there is a negative and low-level effect between job satisfaction, intention to leave, and affective commitment. It has been determined that there is a negative and moderate effect.