Etik iklim ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide örgütsel bağlılık ve iş tatmininin düzenleyici rolü
The moderator role of organizational commitment and job satisfaction upon the relation between ethical climate and turnover intention
- Tez No: 265240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılık ve iş tatmininin ve bu değişkenlerin alt boyutlarının etik iklim ve etik iklimin alt boyutları ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki üzerindeki düzenleyici etkilerinin araştırılmasıdır. Söz konusu etkiler Ankara ve İstanbul'da kurulu bulunan toplam 13 firmadan 439 çalışandan elde edilen veriye uygulanan çoklu doğrusal hiyerarşik regresyon analizleri ile incelenmiştir.Çalışmanın sonuçlarına göre, örgütsel bağlılık etik iklim ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide düzenleyici değişken rolü oynamaktadırlar. Benzer şekilde iş tatmini de etik iklim ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide düzenleyici değişken rolü oynamakta ve bu ilişkiyi etkilemektedir.Örgütsel bağlılığın ve iş tatmininin, etik iklimin alt boyutlarının işten ayrılma niyeti ile olan ilişkilerinde de düzenleyicilik rolü üstlendiği görünmektedir. Bu ilişkiler etik iklimin alt boyutlarına ve düzenleyici değişkenin örgütsel bağlılık veya iş tatmini olup olmamasına göre farklılıklar arz etmektedir.Tüm sonuçların ortaya koymuş olduğu gerçeklik, örgütsel davranış değişkenlerini incelerken, bu değişkenleri tek boyutlu olarak ele almak yerine çok boyutlu ele almanın daha yerinde olacağıdır. Çünkü çoğu durumda alt boyutlar birbirlerinden farklı hareketler sergilemektedirler. Hatta bazı durumlarda alt boyutların herhangi bir değişkeni etkileme yönü dahi farklılık gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examining the moderating effects of organizational commitment and job satisfaction and subdimensions of these variables upon the relation between etihcal climate and its subdimensions with turnover intention. Mentioned effects were investigated by applying multiple linear hierarchic regression analysis on 439 employee of 13 firms located in Ankara and Istanbul.According to the results of the study, organizational commitment is playing a moderator variable role between ethical climate and turnover intention. In a similar way, job satisfaction is playing a moderator role between ethical climate and turnover intention and effecting this relation.Organizational commitment and job satisfaction have moderator role şn the relation of ethical climate?s subdimensions and turnover intention also. These relations show differences according to the ethical climate subdimensions and whether the moderator is organizational commitment or job satisfaction.All these findings indicate that while examining organizational behavior variables it is appropriate to examine these variables multidimensional rather than unidimensional most of the time subdimensions are acting different from each other. Even in some cases the direction of the effect subdimensions have on a variable show differences.