Upconvertıng nanopartikül esaslı hızlı tanı kitlerinde kullanılmak üzere portatif spektrofotometre cihazının geliştirilmesi
Development of a portable spectrophotometer to be used in upconverting nanoparticle based rapid diagnostic kits
  1. Tez No: 741554
  2. Yazar: TARIK SAPMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ASİLTÜRK ERSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tez çalışmasında, LFA yapılarında kullanılan UCNP malzemelerinin kütlesel tespitini yapmak amacıyla taşınabilir bir spektrofotometre cihazı tasarlanmıştır. Cihaz tasarımında ölçüm için cihaz üstünde spektrometre küveti yerleştirilecek bir bölüm yapılmıştır. UCNP içeren sıvı çözeltinin dışarıdan ortam ışığı almasını engellemek amacıyla küvet konulan bölüm kapaklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Cihazın kablo bölümünde yer alan, fiber optik çıkış dışarıdan bir lazere takılarak 500 mW 980 nm NIR ışının sisteme girişini sağlaması için eklenmiştir. Cihaza, tasarlanan bir Android uygulaması sayesinde bağlı olduğu router üzerinden kablosuz erişim sağlanmıştır. Kablosuz erişim ile analizlenecek malzemeleri ekleme ve silme, cihaz kalibrasyonunu ayarlama, malzeme kalibrasyonu ekleme ve silme, ölçüm ekleme ve geçmişteki ölçümleri listeleme gibi özellikler eklenmiştir. Ek olarak yapılan malzemelerin kalibrasyonlarının korelasyonları ve grafiklerini uygulama üzerinden gösterilmesi sağlanmıştır. Tasarlanan cihaz ve uygulama ile düşük derişimlerde UCNP içeren çözeltiler ile yapılan kalibrasyon testlerinde regresyonun korelasyon faktörü (R2) 0,76 ve 0,839 şeklinde bulunmuştur. Cihaz, laboratuvar ölçeğinde geliştirilen UCNPlerin sinyallerinin varlığını, şiddetini ve kullanılacağı uygulamalar için ön testlerinin yapılmasına olanak sağlayacak özelliktedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, a portable spectrophotometer device was designed for mass determination of UCNP materials to be used in LFA structures. For measurement, a section with a lid is made on the instrument, where a spectrometer cuvette will be placed. This section prevents the liquid solution containing UCNP from getting ambient light from outside by closing the lid after the cuvette is added. The fiber optic output, located in the cable section of the device, is attached to an external laser to allow 500 mW 980 nm NIR beam to enter the system. Wireless access is provided to the device through the router to which it is connected, thanks to a designed Android application. Features such as adding and deleting materials to be analyzed, setting device calibration, adding and deleting material calibration, adding measurements and past measurements with wireless access to my list have been added. In addition, the correlations and graphics of the calibrations of the materials made are displayed on the application. The correlation factor (R2) of the regression was found to be 0,76 and 0,839 in the calibration tests performed with solutions containing UCNP at low concentrations with the designed device and application. The device is capable of pre-testing the presence and intensity of the signals of UCNPs developed at laboratory scale and for the applications in which they will be used.