Development of upconverting nanoparticle/quantum dot hybrid structure and microfluidic based photoelectrochemical sensor system for the detection of ctdna
Hepatosellüler kansere özgü ctdna tespiti için enerji yükseltici nanopartikül/kuantum nokta hibrit yapı içeren mikroakışkan tabanlı fotoelektrokimyasal sensör sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 851414
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KÜLAH, PROF. DR. ALPAN BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, kuantum noktalarından (QD) ve enerji yükseltici nanopartiküllerden (UCNP) oluşan bir nanokompozit kullanan statik ve mikroakışkan fotoelektrokimyasal sensörler aracılığıyla Hepatoselüler karsinoma (HCC) mutasyolarına has dolaşımdaki tümör DNA'sının (ctDNA) saptanmasına odaklanmıştır. HCC'nin dünyada yaygın görülen ve mortalite açısından ikinci sırada yer alan bir kanser türü olması ve ancak invaziv yaklaşımlarla teşhis edilebilmesi nedeniyle, sıvı biyopsi biyobelirteçlerine dayalı çip-üzeri-laboratuvar sistemleri büyük önem taşımaktadır. Elektrokimyasal tekniklerle DNA tespitinin literatürde benimsenmesinden ötürü bu yaklaşım tercih edilmiştir. Sistemin hassasiyetini daha da artırmak için, elektrokimyanın bir alt kategorisi olarak fotoelektrokimyasal (PEC) yaklaşım tercih edilmiş ve sistemde enerji aktarımını sağlamak için QD/UCNP nanokompozit yapısı kullanılmıştır. Geliştirilen düşük enerji (980 nm) ile çalışan sensör, 41.4 fM'lık düşük tespit limiti, yüksek özgünlük ve 0.014 nA'lik hasasiyet sağlamıştır ve diğer çeşitli sıvı biyopsi biyobelirteçlerinin tespiti için umut verici olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focused on the detection of Hepatocellular carcinoma (HCC) mutation containing circulating tumour DNA (ctDNA) via static and microfluidic photoelectrochemical sensors employing a nanocomposite of quantum dots (QDs) and upconverting nanoparticles (UCNPs). As HCC is a common type of cancer in the world holding the second place in terms of mortality and could only be diagnosed using invasive approaches, a lab-on-a-chip system based on liquid biopsy biomarkers holds great importance. An electrochemical approach was adapted since DNA detection is well-established with this technique. To further increase the sensitivity of the system, photoelectrochemical (PEC) system was built as a sub-category of electrochemistry where traditional semiconductor QD and rather newly emerged lanthanide doped UCNP pair was used to provide the energy transfer mechanism. The developed specific sensor works with low energy light (980 nm) yielded low limit of detection of 41.4 fM and high sensitivity of 0.014 nA and is proven to be promising for the detection of various other liquid biopsy biomarkers.