Ortaokul 6 ve 7. sınıfa devam eden üstün yetenekli öğrencilerin üst bilişsel farkındalıkları, problem çözme becerileri ile öz yeterlik algı düzeylerinin incelenmesi
Examination of meta cognitive awareness, problem solving skills and self-efficiency perceptions of high school 6 and 7 secondary students
- Tez No: 741566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmanın amacı, ortaokul 6 ve 7.sınıfa devam eden üstün yetenekli öğrencilerin üst bilişsel farkındalıkları, problem çözme becerileri ile öz yeterlik algı düzeylerini belirlemek, belirlenen bu düzeylerin; cinsiyete, okul türüne, baba eğitim durumuna, anne eğitim durumuna, hobi ve ilgi alanlarının olmasına göre farklılıklarını incelemektir. Araştırmanın yöntemi betimsel tarama modeli olarak tasarlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde bulunan 19 Bilim Sanat Merkezinde yürütülmüş, araştırmanın verileri ortaokul 6 ve 7. sınıfa devam eden 893 öğrenciden toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerini toplamada, Scrahaw ve Dennison (1994) tarafından oluşturulan, Sperling, Howard, Miller ve Murphy (2002)'in geliştirdiği ve Karakelle, Saraç (2007) tarafından Türkçe'ye çevrilerek uyarlanan Cronbach alfa değeri 0.80 olan“Çocuklar İçin Üst Bilişsel Farkındalık Ölçeği”nin B Formu; Muris (2001) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlama çalışması Telef (2012) tarafından yapılan ve Croanbach alfa değeri 0.90 olarak bulunan“Çocuklar İçin Öz Yeterlik Ölçeği”; Serin, Bulut Serin ve Saygılı (2010) tarafından geliştirilen Croanbach alfa değeri 0.80 olarak bulunan“İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the metacognitive awareness, problem solving skills and self-efficacy perception levels of gifted students attending the 6th and 7th grades of secondary school. The aim of this study is to examine the differences according to gender, school type, father's education level, mother's education level, hobbies and interests. The method of the research was designed as a descriptive survey model. The research was carried out in 19 Science and Art Centers in Istanbul in the 2021-2022 academic year, and the data of the research were collected from 893 students attending the 6th and 7th grades of secondary school. In collecting the quantitative data of the study, the“Metacognitive for Children”with a Cronbach alpha value of 0.80, which was created by Scrahaw and Dennison (1994), developed by Sperling, Howard, Miller, and Murphy (2002) and translated into Turkish by Karakelle, Saraç (2007). Form B of“Awareness Scale”;“Self-Efficacy Scale for Children”developed by Muris (2001) and adapted into Turkish by Telef (2012) with a Croanbach alpha value of 0.90 ; The“Problem Solving Inventory for Primary Education Level Children ”with a Croanbach alpha value of 0.80, developed by Serin, Bulut Serin and Saygılı (2010), and the“Demographic Information Form”prepared by the researcher were used. In the analysis of research data SPSS 25.0 statistical package program was used.