Centaurea mucronifera dc bitkisinin fitokimyasal ve biyolojik aktivite özelliklerinin araştırılması
Investigation of centaurea mucronifera dc chemical composition and biological activity
- Tez No: 741594
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLMİRA ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada, Sivas civarında yetişen Centaurea mucronifera DC bitkisinin üzerinde kapsamlı fitokimyasal ve biyolojik aktivite araştırmaları gerçekleştirilmiştir. Bitkinin toprak üstü kısmından hidrodistilasyonla uçucu yağı (CMUY), mikroekstraksiyonla sabit yağ asitleri (CMSY), ve maserasyonla n-hegzanlı, metanollü ve sulu ekstreleri (CMHE, CMME, CMSE) elde edilmiştir. CMUY ve CMSY kimyasal kompozisyonları gaz kromatografisi teknikleri (GC-FID ve GC/MS) ile incelenmiştir. Major uçucu bileşikler olarak 1-izobutil 4-izopropil 3-izopropil-2,2-dimetil suksinat, hekzadekanoik asit, 2-metil-2,2-dimetil-1-(2-hidroksi-1-metiletil)propil propanoat, karyofillen oksit, ve 1,5-epoksi-salvial-4(14)-en tespit edilmiştir. Çiçeklerin sabit yağ profilinde majör bileşikler olarak doymuş asitlerden hekzadekanoik, nonadekanoik ve stearik, doymamışlardan ise linolenik ve linoleik asitleri tespit edilmiştir. Polar çözücüler ile elde edilen ekstreler LC-MS/MS tekniği ile incelenmiştir. Majör bileşikler olarak kaffeoyilquinik asit, ferulik, 5-kafeoyilquinik ve feruloyilquinik asitleri tespit edilmiştir. Flavonoitler grubundan ekstrelerde metil kersetin glukozit ve metil apigenin glukozit tespit edilmiştir. Uçucu yağ ve ekstrelerin antioksidan aktiviteleri DPPH, TEAC, CUPRAC testleri ile değerlendirilmiştir. Biyootografik HPTLC tekniği uygulanarak polar ekstrelerin antioksidan aktivitesinden fenolik bileşiklerin sorumlu olduğu tespit edilmiştir. Mikrotitre plaka tekniği kullanarak numunelerin zayıf -amilaz enzimi inhibisyonu etkisi (
Özet (Çeviri)
In this study, comprehensive phytochemical studies and screening of biological activities of Centaurea mucronifera DC have been carried out. The essential oil (CMUY) and fatty acids (CMSY) were obtained from the aerial parts by hydrodistillation and microextraction, resp. The extracts were obtained by maceration with n-hexane (CMHE), methanol (CMME) and water (CMSE). The chemical compositions of CMUY and CMSY were investigated by gas chromatographic techniques (GC-FID and GC/MS). The major volatiles compounds have been found to be as 1-isobutyl 4-isopropyl 3-isopropyl-2,2-dimethyl succinate, hexadecanoic acid, 2-methyl-2,2-dimethyl-1-(2-hidroxy-1-methylethyl)propyl propanoate, caryophyllene oxide, and 1,5-epoxi-salvial-4(14)-ene. Hexadecanoic, nonadecanoic, stearic, linolenic and linoleic acids were found in the fatty acids profile. The polar extracts chemical composition have been investigated with LC-MS/MS technique. Caffeoylquinic, ferullic, 5-caffeoylquinic, and ferulloylquinic acids have been found as main phenolic acids. The flavonoids in the extracts were presented by methyl quercetine glucoside and methyl apigenine glucoside. Antioxidant activities of the essential oils and the extracts were evaluated with DPPH, TEAC, and CUPRAC tests. Bioautographic HPTLC investigation of the polar extracts revealed the phenolic compound to be responsible for their antioxidant potential. Using the microtide plate technique, the weak -amylase enzyme inhibition effect (