Okul öncesi öğretmenlerinin ''Sürdürülebilir sağlık' algısı: Fenomenolojik bir çalışma
Perception of ''Sustainable health'' for preschool teacher: A phenomenological study
- Tez No: 741621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, okul öncesi öğretmenlerinin sürdürülebilir sağlık kavramına ilişkin algılarını, kişisel deneyimlerini, okul ortamını sağlık açısından nasıl değerlendirdiklerini ve sınıf ortamında sağlık kavramına yer verme biçimlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinde görev yapan 23 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatürün ayrıntılı olarak taranmasının ardından oluşturulmuş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Hazırlanan bu görüşme formu öğretmenlerin sürdürülebilir sağlık algılarını belirlemek amacıyla genel bakış açılarını belirlemeye yönelik sorular, deneyimlerini ve kişisel çabalarını belirlemeye yönelik sorular, okul ortamında ve etkinlikler açısından görüşlerini belirlemeye yönelik sorular olmak üzere üç ana başlık altında derlenen 18 sorudan oluşmaktadır. Alınan yanıtların derinlemesine anlaşılabilmesi için veri analizinde fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin sağlık, sürdürülebilirlik, sürdürülebilir sağlık, okul sağlığı ve Sağlığı Geliştiren Okullar kavramlarını tanımlama biçimlerinin literatür ile uyum sağladığı ancak kavramları genel olarak sınırlı boyutları ile ele aldıkları belirlenmiştir. Öte yandan öğretmenlerin sağlığa uygun davranışlar gösterme konusunda istekli oldukları ve çaba gösterdikleri saptanmıştır. Son olarak öğretmenler, okul ortamında sağlığa yönelik yürütülen uygulamaları gerekli ve yararlı gördüğünden sınıf ve okul ortamında sağlığı ele alma biçimlerini destekleyici hizmetiçi eğitim ve uygulama örnekleri hakkında öneriler almalarının verecekleri sağlık eğitimi açısından destekleyici etki yaratacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine preschool teachers' perceptions of the concept of sustainable health, their personal experiences, how they evaluate the school environment in terms of health, and the way they include the concept of health in the classroom environment. The study group of the research consists of 23 preschool teachers working in Çorlu district of Tekirdağ province. In the research, a semi-structured interview form, which was created after a detailed review of the literature, was used as a data collection tool. This interview form consists of 18 questions compiled under three main headings: questions to determine teachers' general perspectives in order to determine their sustainable health perceptions, questions to determine their experiences and personal efforts, and questions to determine their views in terms of school environment and activities. A phenomenological design was used in data analysis in order to understand the responses received in depth. As a result of the research, it has been determined that the way teachers define the concepts of health, sustainability, sustainable health, school health and Health Promotion Schools are in compatible with the literature, but they generally deal with the concepts with limited dimensions. On the other hand, it has been determined that teachers are willing to show healthy behaviors and make an effort. Finally, it has been determined that since the teachers consider the practices carried out for health in the school environment necessary and beneficial, receiving suggestions about in-service training and practice examples that support the way they handle health in the classroom and school environment will have a supportive effect in terms of health education they will provide.