Porter'ın beş güç modeli ile Bartın İli sanayi sektörünün rekabet analizi
Competitive analysis of the industrial sector in Bartın with porter's 5 power models
- Tez No: 741626
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma ile, Bartın'da hangi sektörlerde rekabetin daha yoğun olduğu hangi sektörlerde ise daha az yoğun olduğu tespit edilmeye çalışılacaktır. Porter'ın 5 güç modeline göre rekabetin daha az yoğun olduğu sektörler eğer sektöre giriş önünde bir engel yok ise yeni yatırımcılar için cazip bir yatırım alanı olarak dü-şünülebilir. Aksi durumda ise , yatırım yapmak için cazip değildir. Sektörde rekabetin yoğunluğunu belirleyen iki temel görüş ön plana çıkmaktadır. Bunlar; Porter tarafın-dan önerilen Fırsat/Pozisyon yaklaşımı ve Wernerfelt, tarafından ileri sürülen Kaynaklara Dayalı yaklaşım. Özetle fırsat yaklaşımı rekabet avantajının kaynağı olarak dış çere analizini ve dış çevredeki fırsatlardan yararlanmayı öneriyorken, Kaynaklara dayalı yaklaşım ise, firmanın içsel unsurlarına (temel yeteneklerine) vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, it will be tried to determine in which sectors the competition is more intense and in which sectors it is less intense in Bartın. According to Porter's 5 power model, sectors where competition is less intense can be considered as an attractive investment area for new investors if there is no barrier to entry to the sector. Otherwise, it is not attractive to invest. In order to achieve this goal, two basic views come to the fore. These; Opportunity / Position approach proposed by Porter (2000) and the Resources-Based approach proposed by Wernerfelt (2002). In sum-mary, while the opportunity approach proposes to take advantage of external cookie analysis and oppor-tunities in the external environment as the source of competitive advantage, the Resources-based app-roach emphasizes the internal elements (basic capabilities) of the firm.