Hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin kanguru bakımı ile ilgili bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nursing and pregnancy students 'knowledge and attitudes about the care of kango
- Tez No: 741627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABULUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin kanguru bakımına yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma, Kars Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim ve öğrenim gören üçüncü ve dördüncü sınıf hemşirelik ve ebelik öğrencileri üzerinde Nisan-Mayıs 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim ve öğrenim gören 490 hemşirelik ve ebelik öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmaya üçüncü ve dördüncü sınıf hemşirelik ve ebelik öğrencileri dahil edilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden 347 öğrenci oluşturmuştur. Çalışmanın verilerini elde etmek için;“Tanımlayıcı Bilgi Formu”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive type in order to evaluate the knowledge and attitudes of nursing and midwifery students towards kangaroo care. The research was carried out on third and fourth year nursing and midwifery students studying at the Faculty of Health Sciences of Kars Kafkas University between April and May 2021. The population of the research consisted of 490 nursing and midwifery students studying at the Faculty of Health Sciences of Kafkas University. The sample of the study consisted of 347 students who agreed to participate in the research.“Descriptive Information Form”was used.