Bağımlılıkla mücadele politikalarında toplumsal stigmatizasyon faktörünün ölçülmesi, değerlendirilmesi ve bunun aşılmasına yönelik çözümler
Within the scope of addiction studies, measurement of social stigmatization factor and solutions for overcoming it
  1. Tez No: 741632
  2. Yazar: EZGİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT CAHİT ALKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Madde kullanımı dünyada olduğu gibi ülkemizde de biyolojik, ruhsal ve sosyal boyutları olan bir toplum sorunudur. Bu çalışmanın amacı toplumda bağımlıların bir hastalığa sahip olduğunun farkında olmadan kalıplaşmış kelimelerle etiketlenerek hayatta nasıl damgalandıkları konusunda ne ölçüde bilgi sahibi olduğumuzu göstermeye yardımcı olmaya çalışmaktır. Bağımlıların tedavi olma süreçlerinde en çok uğraştıkları sorunlardan biri damgalanma sorunudur. Bireylerin bu damgalamayı içselleştirmesi ise damgalamanın önlenmesinin önündeki en büyük engellerden biridir. İçselleştirilmiş damgalanma bireyin toplumdaki olumsuz kalıp yargıları kabullenip kendini küçük, değersiz görerek toplumdan geri çekmesi ve sapkın kabul edilen gruplara yeniden geri dönmesine neden olmaktadır. Bu içselleştirilmiş damgalanmayla bireylerin yaşam kalitesi düşmekte ve eski yaşamlarına dönmekte zorlanmaktadırlar. Madde bağımlılığının farkına varan ve tedavi olmaya karar veren bireyler çevreleri tarafından dışlandıkları için kendilerini gizlemeyi tercih etmektedirler. Madde bağımlısı olan birçok birey mesleklerinden, arkadaşlarından, ailelerinden olma, toplumda etiketlenme korkusuyla hastalıklarını söylememekte ve tedavi olmak için bir girişimde bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Substance use is a social problem with biological, mental and social dimensions in our country as well as in the world. The purpose of this study is to try to help show how much we know about how addicts are stigmatized in life by being labeled with stereotyped words without being aware of the fact that they have a disease. The internalization of this stigmatization by individuals is one of the major obstacles to the prevention of stigmatization. Internalized stigmatization causes the individual to accept negative stereotypes in the society, see herself/himself as small and worthless, withdraw from society and return to groups that are considered deviant. With this internalized stigma, the quality of life of individuals decreases and they have difficulty in returning to their old lives. Individuals who realize their substance addiction and decide to seek treatment prefer to hide themselves because they are excluded by their environment. Many individuals who are addicted to drugs do not tell about their diseases and do not attempt to be treated for fear of being from their profession, friends, family and being labeled in the society.