Sosyal bilgiler öğretmenlerinin Türk dünyası dijital vatandaşlığına dair görüşleri
Opinions of social studies teachers on digital citizenship in the Turkish world
  1. Tez No: 741653
  2. Yazar: TARIK BAĞIRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı'na dair görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2021-2022 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yönteminden durum çalışması deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu devlet ortaokullarında görev yapan 10 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılarla görüşmeler çevrimiçi olarak yapılmış ve veriler bu yolla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yoluyla incelenmiş ve sonuçlara ulaşılmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara göre sosyal bilgiler öğretmenlerinin, Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı'na yönelik ilgilerinin yüksek olduğu ama görüşlerinin yüzeysel ve bilgilerinin yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin vatandaşlık aktarım noktasında sosyal bilgiler konu ve kazanımlarını yetersiz buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal Bilgiler seçmeli dersi olan“Ortak Türk Tarihi”dersinin öğretmenler tarafından çoğunlukla duyulmadığı ve hiç anlatılmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the views of Social Studies teachers on Digital Citizenship of the Turkish World. The research was carried out in the 2021- 2022 academic year. In thie study qualitative research method and case study design were used. The study group of the research consists of 10 social studies teachers working in public secondary schools. Interviews with the participants were conducted online and data were collected in this way. The obtained data were analyzed through content analysis and the results were reached. According to the results obtained from the findings, it has been revealed that social studies teachers have a high interest in Digital Citizenship of the Turkish World, but their views are superficial and their knowledge is insufficient. In addition, it was concluded that Social Studies teachers found social studies subjects and acquisitions insufficient at the point of citizenship transfer. It has been concluded that the“Common Turkish History”course, which is an optional course in Social Studies, is mostly not heard and never taught by the teachers.