Duyargalı uygulamaların afiş ve ambalaj tasarım üzerindeki etkileri
Effects of sensitive on poster and packaging designs
  1. Tez No: 741659
  2. Yazar: SELDA BALCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN SANSARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bilgisayar teknolojilerinin ve toplumların sosyal yapılarının sürekli olarak değişmesi, bu iki faktör arasında dengeyi kurma, bu hızlı değişime uyum sağlama ve güncel gelişmeleri takip etme gereksinimini doğurmaktadır. Günümüzde oluşturulan interaktif (etkileşimli) uygulamalar her alanda olduğu gibi grafik tasarım alanının çatısı altında yer alan; afiş ve ambalaj uygulamalarında da yaygınlaşarak etkinlik kazanmıştır. Bu tezde; interaktif uygulamaları kapsamında barındıran afiş ve ambalaj tasarımları incelenerek, bu uygulamaların, yaratılan tasarıma katkılarının ortaya konması amaçlanmıştır. Hedef kitlenin tasarım materyali üzerindeki etkinliği ile tasarımın niteliğini artırmak ve günümüz teknolojilerini tasarıma verimli bir biçimde dâhil etmek amacıyla grafik tasarım alanında yaratılan materyallerde yer verilen, güncel interaktif uygulamalara gösterilebilecek en belirgin örnekler karekod, sensör, ve artırılmış gerçeklik uygulamalarıdır. Bu uygulamalar, tasarımın barındırdığı mesajın hedef kitleye özgün ve yaratıcı bir biçimde aktarılması amacıyla, farklı düşünsel çözümler ile tasarım materyallerine dâhil edilebilmektedir. Çalışmanın sınırlılıkları kapsamında; 1940'ların sonu 1950'lerin başında başlayan; bilgisayar, yazılım, barkod, karekod (QR kod) ve sensör (duyarga) teknolojisinin grafik tasarım alanına yansıması; afiş ve ambalaj tasarım örnekleri üzerinden incelenmiş, bu teknolojilerin tasarım alanına katkıları, farklı açılardan incelenerek ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Constant change in the computer technologies and social structures have been revealed necessity balancing between these two factors, adapting to this rapid changing and following current developments. The interactive applications created today have become widespread and become effective in poster and packaging elements which are under the roof of graphic design field as they are in every field. In this thesis examining the poster and packaging designs which contain interactive applications, It is aimed to reveal contributions to these created deisgn. The most abvious examples of current interactive applications are data matrix, sensor and augmented reality applications which can be shown to the current interactive applications created in the field of graphic design in order to increase the effectiveness of the design quality of the target group on the design material and aiming to incorparate today's tecnologies into design in efficiently. Within the scope of the limitations of the study, starting the late 1940's and the the begining of the 1950's, reflection of computer, software, barcode, QR code and sensor to the field of graphic design, have been analyzed through poster and packaging design examples, and the contrubution of these technologies to the field of design, have been examined from different perspectives.