Kolorektal kanserli hücre hattında TCEAL7 geninin wnt/β-katenin yolağındaki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of TCEAL7 gene on WNT/β-catenin pathway in colorectal cancer cell line
- Tez No: 741680
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Görülme sıklığı her geçen yıl hızla artan kolorektal kanserin (KRK) gelişimi; genetik ve epigenetik değişikliklerin birikimi ile meydana gelen hücre sinyal yollarının işlev bozukluğunun bir sonucudur. TCEAL7 geni, Yazılım uzama etmeni A (SII) benzeri TCEAL gen ailesinin 9 üyesinden biridir ve yazılım uzama etmeni olarak görev alır. TCEAL7 geninin ve ailenin birkaç diğer üyesinin çeşitli kanserlerde tümör baskılayıcı işleve sahip olduğu bildirilmiştir. Wnt/β-katenin yolağı; farklılaşma, çoğalma, apoptoz gibi hücresel süreçlere katılan korunmuş bir sinyal yoludur. Bu sinyal yolundaki bozukluklar özellikle CTNNB1'in anormal şekilde düzenlenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, TCEAL7 geninin Wnt/β-katenin yolu üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla; kolon kanseri hücre soylarında ve TCEAL7 sirna susturması yapılmış kolon sağlıklı hücre soyunda; TCEAL7, CTNNB1, c-MYC, CCND1 mRNA düzeyleri Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Tepkimesi yöntemi ile araştırılmıştır. Kolon kanseri hücre hattında yapılan deneyler sonucunda TCEAL7 ve CCND1 mRNA düzeylerinin azaldığı, CTNNB1, c-MYC mRNA düzeylerinin ise arttığı bulunmuştur. TCEAL7'nin normal kolon hücre hattında siRNA aracılığı ile %74 susturulması sonrası CTNNB1 ve c-MYC mRNA düzeyleri artarken CCND1 ifadesinin kolon kanseri hücre hatlarında gördüğümüz seviyelere yakın şekilde azaldığı bulunmuştur. Sonuç olarak; TCEAL7'de meydana gelen azalma CTNNB1 ve c-MYC mRNA düzeyinde artışa neden olduğu için, TCEAL7 ile Wnt/β-katenin yolu arasında yazılım düzeyinde bir ilişki olduğu görülmektedir. Bu ilişkinin belirlenebilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of colorectal cancer (CRC), the incidence of which increases rapidly every year; it is the result of dysfunction of cell signaling pathways that occur with the accumulation of genetic and epigenetic changes. The TCEAL7 gene is one of the 9 members of the transcription elongation factor A (SII)- like TCEAL gene family and act as a transcription factor. TCEAL7 gene and several other members of the family were reported to have tumor suppressive functions in various cancers. Wnt/β-catenin pathway is a conserved signaling pathway that participates in cellular processes such as differantiation, proliferation, and apoptosis. Distunbances in this signaling pathway are specifically due to abnormal regulation of CTNNB1. In this study, to investigate the effect of TCEAL7 gene on Wnt/β-catenin pathway; in colon cancer cell lines and Tceal7 silencing normal cell line; TCEAL7, CTNNB1, c-MYC, and CCND1 mRNA levels were investigated by Real Time Polymerase Chain Reaction method. As a result of experiments performed on colon cancer cell lines, it was fund that TCEAL7 and CCND1 mRNA levels decreased, while CTNNB1, c-MYC mRNA levels increased. It was found that after 74% silencing of TCEAL7; CTNNB1 and c-MYC mRNA levels increased, while CCND1 expression decreased close to colon cancer cell lines. As a result; there appears to be an association between TCEAL7 and the Wnt/β-catenin pathway, as decrease TCEAL7 results in increase CTNNB1 and c-MYC mRNA levels. Further studies are need to determine this relationship.