Spor girişimlerinde sürdürülebilirlik yaklaşımları ve geri dönüşüm uygulamaları
Sustaiinability approaches and recycling practices in sports initiatives
- Tez No: 741681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada spor girişimlerinde sürdürülebilirlik yaklaşımları ve geri dönüşüm uygulamalarının ortaya konması amaçlanmıştır. 21.yüzyılda var olan kaynakların hızlı tüketilmesi ve kaynakların belirli bir sınırlılığın olması beraberinde sürdürebilirlik ve geri dönüşüm kavramlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu bakımdan sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm kavramalarının her geçen gün daha fazla önem kazanmaya başladığı ifade edilebilir. Tüketilen kaynaklarla birlikte mal ve hizmet üretiminde yeterli koşulların sağlanabilmesi için ihtiyaç duyulan sürdürebilirlik ve geri dönüşüm alanlarının daha çok ön plana çıkarılması gerekmektedir. Kaynakların sınırlılığının yaşandığı ve tükenme riskinin bulunduğu bu süreçte işletmelerin veya girişimcilerin çevreye duyarlı ürünler kullanarak üretim yapmaları gerekmektedir. Bu durum üretim maliyetlerini düşürmede, tüketici kitlesinin çevre bilincini arttırmada, aynı zamanda ürünlerin satış ve pazar payının artmasında etkili olmaktadır. Bu durum beraberinde birçok alanda sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konusunda ihtiyaçları ortaya çıkarmıştır. Yapılan çalışmada spor alanındaki geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik konusunda literatür incelemesi yapılarak, ilgili alanda dünya ve Türkiye örnekleri belirlenmiş, dünya ve Türkiye örnekleri sürdürülebilir kalkınma hedefleri dikkate alınarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda 21.yüzyıl koşullarında sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm uygulamalarının dünyada örneğinin çok olduğu Türkiye'de ise işletmelerin faaliyetlerinde iş akış süreci dışındaki diğer unsurlara odaklanamadığından sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm uygulamalarının yetersiz olduğu görülmüştür. Bu alandaki eksikliklere çeşitli öneriler getirilerek literatüre katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal sustainability approaches and recycling practices in sports initiatives. The rapid consumption of existing resources in the 21st century and the fact that there is a certain limitation in resources have led to the emergence of the concepts of sustainability and recycling. In this respect, it can be stated that the concepts are gaining more and more importance with each passing time. Sustainability and recycling areas, which are needed in order to provide adequate conditions in the production of goods and services together with the resources consumed, should be brought to the fore. In this process, where resources are limited and there is a risk of depletion, businesses or entrepreneurs need to produce using environmentally friendly products. This situation is effective in reducing production costs, increasing the environmental awareness of the consumer mass, and increasing the sales and market share of the products. This situation has brought about the needs of sustainability and recycling in many fields. In the study, literature review on recycling and sustainability in the field of sports was conducted and examples from the world and Turkey were determined in the relevant field. The world and Turkey examples were compared on the prepared table. As a result of the study, it has been seen that sustainability and recycling practices are insufficient in Turkey, where there are many examples of sustainability and recycling practices in the 21st century conditions, since businesses cannot focus on other elements other than the work flow process in their activities. It has been tried to contribute to the literature by bringing various suggestions to the deficiencies in this area.