İnsan hakları sözleşmelerinin ülke dışına uygulanabilirliği çerçevesinde devletin yetkisi ve sorumluluğu
Jurisdiction and responsibility of states within the context of extraterritorial application of human rights treaties
- Tez No: 741679
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Çalışmada insan hakları sözleşmelerinin, taraf devletin ülkesi dışında gerçekleştirdiği tasarruflar bakımından uygulanabilirliği çerçevesinde devletin yetkisinin ve yükümlülüklerinin tespitinde hangi ölçütlerin esas alındığının ve devletin sorumluluğuna ilişkin uluslararası hukuk kuralları ve insancıl hukuk kurallarından nasıl ve ne ölçüde yararlanıldığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde kavramsal bir çerçeve sunulacak, uluslararası hukuktaki yetki kavramına ve bu kavramla farklılaştığı ölçüde insan hakları hukukundaki karşılığına yer verilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise insan hakları sözleşmelerinin, taraf devletin ülkesi dışında gerçekleştirdiği eylem ve ihmallere uygulanması bağlamında yetki kavramının tespitinde kullanılan ölçütleri ve benimsenen yaklaşımları hem doğuran hem de şekillendiren kaynağı oluşturması bakımından sözleşmelerle kurulan denetim mekanizmalarının kararları, genel yorumları ve sonuç gözlemelerine yer verilecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise insan hakları sözleşmeleri ile devletin sorumluluğuna ilişkin uluslararası hukuk kuralları ve insan hakları sözleşmeleri ile insancıl hukuk kuralları arasındaki ilişki insan hakları denetim mekanizmalarının uygulamalarından yararlanılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the extraterritorial application of human rights treaties will be examined. This research aims to analyze how and to what extent states benefit from the rules on the law of state responsibility and humanitarian law while determining the responsibility of the state acts and omissions outside its territory. A conceptual framework will be presented in the first part of the study within this scope. In that regard, the reader will be familiarized with the concept of jurisdiction in human rights law and the concept of jurisdiction in general international law. The second part will deal with the applications of human rights treaties outside the territory, focusing on the decisions, general comments, and concluding observations of human rights bodies in the context. In the third part of the study, the relationship between human rights treaties and the rules on the law of state responsibility and humanitarian law will be analyzed in the light of the practices of human rights bodies.