Seramik sanatı ve pop art
Ceramic art and pop art
- Tez No: 74169
- Danışmanlar: PROF. TÜLAY BAYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET 1950-60'lı yıllar arasında tarihsel olarak ilk İngiltere daha sonra Amerika'da ortaya çıkan ve etkilerini günümüzde de görebildiğimiz Pop Art, Çağdaş Seramik Sanatında önemli bir yer tutar. Önceleri müzik, resim ve heykel sanatçılarını etkisi altına alan bu hareket daha sonra seramik sanatçılarının da ilgisini çeker. Pop Artın temelleri başka bir çok akımda olduğu gibi, daha eski dönemlere dayanır. Gerçeküstücü ve Dada sanatçılarının yapıtlarından etkilenmiş aynı zamanda endüstriyel devrimlerin bir sonucu olan pop kültür, Pop Art' in beslendiği kaynaklan oluşturmuştur. Pop Artın öncüleri olan Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Claes Oldenburgh, Tom Wesselmann ve James Rosenquist gibi Amerikalı ve David Hockney, Peter Blake gibi İngiliz sanatçılar yapıtlarında popüler kültürün çağdaş yaşam üzerinde güçlü etkiler yaratan bütün yönlerini betimlemeleriyle tanındılar. Çağdaş Seramik Sanatına en büyük katkı Amerika'dan gelmiştir. Genel anlamda çömlekçilikten Modern Seramik Sanatına geçişi gerçekleştirmiş olan Dehşet Sanatı ya da Funk Art'ın temelleri de Pop Arta dayanmaktadır. Çağdaş seramik sanatçıları, yapıtlarında günlük hayattan sahneler ve çevresel tasvirleri işlemişler aynı zamanda politik ve sosyal olayları da alaycı bir tavırla ele almışlardır. Bu dönemde dikkati çeken en önemli noktalardan biri seramik sanatçıları tarafından yapıtlarında ironi öğesinin yoğun bir şekilde kullanılmış olmasıdır. 1960-70'li yıllar ise Pop Art etkisinin en yoğun olduğu dönemdir bunun yanı günümüzde de seramik sanatçılarının yapıtlarında Pop Art'ın izlerine rastlayabiliriz
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Pop Art having occured in the 50's and the 60's first in England and later in America has still an effect on the contemporary art in general. At the beginning music, painting and sculpture were influenced by the Pop Art and later many ceramic artists got involved in this movement. Like in many other movements the roots of Pop Art may be found in earlier movements. Pop Art has been nourished by surrealism as well as dada and also is a result of the industrial revolution. Pioneers of the Pop Art like Roy Lichtenstein, Andy Warhol. Claes Oldenburgh, Tom Wesselmann and James Rosenquist in the U.S. and David Hockney and Peter Blake in Egland have reflected many differert aspects of the popular culture which is shaping the modern urban life. In general the greatest support to Pop Art has come from the States and Funk Art which has created the change from the“vessel maker”to the“cotemporary ceramic artist ”derives from Pop Art. Contemporary ceramic artists have used many scenes and objects from our daily lives in their art as a starting point and also have aproached social and political issues in a humorous way. In their work irony has always played an important role. The 60's and the 70's are an era of the greatest inluence of Pop Art. Also in the ceramic works of today, we may catch certain marks of the Pop Art.