Günümüz seramik sanatında multi-media ve uygulamaları
Multi-media in contemporary ceramic art and applications
  1. Tez No: 112858
  2. Yazar: KEMAL TİZGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günümüz plastik sanatlar sahasında yaşanan hızlı ilerlemeler ve değişimler, hem biçimsel olarak, hem de kavramsal yaklaşım açısından seramik sanatını etkilemektedir. Modernizm sonrası karşımıza çıkan ve köklerini Dada ve tarihsel Avant-garde'dan alan Pop Sanat, Kavramsal Sanat, Funk ve Fluxus gibi sanat hareketleri kendi gelişimleri içinde ilerlerken, daha çok geleneksel ve dekoratif anlamda ele alınan seramik sanatında güçlü etkilenimler yaratmışlardır. Günümüz sanatının oluşmasında etkili olan temel dinamikleri irdeleyen ve bunların seramik sanatına yansımasını inceleyen bu çalışmanın amacı, seramiğin doğal ve ana malzemesi olan "kirin yanı sıra (taş, metal, ahşap, cam, plastik vb.) diğer materyallerin seramik malzeme ile birlikte kullanımının araştırılması ve örneklenmesidir. Sınırların ortadan kalktığı günümüz sanat ortamında, farklı yaklaşımlar ve deneysel ifade tarzlarının sanata katkısı büyük önem taşımaktadır. Yaratım sürecinde özgürlüğün ve arayışların sürdürülmesinin yanı sıra, sanatı birtakım kuramsal temellere dayandırmanın gerekliliği ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developments and improvements in field of Contemporary Art have influenced Ceramic Art both formally and conceptually. Ceramics which usually considered at traditional and decorative means was strongly affected by art movements like Pop Art, Conceptual Art, Funk and Fluxus which appear after the Modernism. The aim of this research which examine effective dynamics on Contemporary Art and reflections to Ceramic Art is, to inspect and exemplify the use of natural material of ceramic“clay”with other meterials (stone, metal, wood, glass, plastic, etc. ) in today's art area, various approaches and experimental methods are absolutely necessary for development of art. During creative process, free ideas and searches gets more and more important. Besides, necessity of supporting the art on theoretical base, becomes most urgent situation. VI