Küçük hücre dışı akciğer kanserlerinde immünhistokimyasal C-erbB2 pozitivitesinin klinikopatolojik ve prognostik önemi
Immunhitochemical in small non-cellular lung cancersclinicopathological and prognostic importance of C-erbB2 positivity
  1. Tez No: 741716
  2. Yazar: AYŞE NUR TOKSÖZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. FÜGEN AKER, UZMAN MURAT ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Akciğer kanseri tüm dünyada kanser ölümlerinin en sık nedenidir. Hedefe yönelik tedavi ile kişiye özgü tedavi seçenekleri ortaya çıkmıştır. Tedaviyi yönlendirmede önemi en iyi bilinen KRAS, EGFR, ALK, c-erbB2, PIK3CA, BRAF, ROS1 ve AKT değişiklikleridir. Meme ve mide karsinomlarında tedavi ve prognozda önemli rol oynayan c-erbB2'nin KHDAK'larda önemi bilinmemektedir. Bu nedenle c-erbB2'nin KHDAK'lardaki rolünü ve önemini ortaya koymak, ileride hedefe yönelik tedavide olası kullanım durumunda Türkiye'deki hastalardaki durumunu saptamaya yönelik pilot bir çalışma amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Bu çalışmaya, HNEAH Patoloji Bölümü'nde 2005-2014 tarihleri arasında KHDAK tanısı almış 258 olgu alındı. Vakalara ait H&E boyalı lamlar değerlendirildi ve immünhistokimyasal c-erbB2 boyama uygulandı. Boyanma şiddetine, komplet ve/veya inkomplet boyanmasına göre 1, 2, ve 3 olarak skorlandırıldı. C-erbB2 skorları, klinikopatolojik ve prognostik özellikler ile karşılaştırıldı. BULGULAR: C-erbB2 pozitivitesi %6,2 vakada izlenmiştir. Pozitivite adenokarsinomlarda nisbeten daha yüksektir. C-erbB2 pozitivitesi ile klinikopatolojik (tümör tipi, subtipi,“grade”i, lenf nodu metastazı, lenfovasküler invazyon, plevral invazyon ve tümör çapı) ve prognostik özellikler (mortalite, genel sağkalım, progresyonsuz sağkalım, nüks) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. SONUÇ: Çalışmamızda C-erbB2 overekspresyonu anlamlıya yakın derecede daha çok adenokarsinomlarda görülmüştür Ancak KHDAK immünhistokimyasal c-erbB2 pozitivitesinin, çalışmamızda ele aldığımız klinikopatolojik ve prognostik parametreler ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi saptanmamıştır. Bu nedenle skor 2 ve 3 olan olgular insituhibridizasyon veya diğer genetik mutasyon incelemeleri ile tekrar test edilmeli; c-erbB2 overekspresyon ya da mutasyonu olan hastaların klinikopatolojik ve prognostik parametreleri ile anti-HER2 tedavisine verecekleri cevabın belirlenmesi için ek çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Lung cancer is the most common cause of cancer deaths worldwide. Individualized treatment options occurred with the development of targeted therapy. The best known genetic alterations which are important in therapy guidance of NSCLC are KRAS, EGFR, ALK, c-erbB2, PIK3CA, BRAF, ROS1 and AKT. The significance of c-erbB2 that plays an important role in treatment and prognosis of breast and gastric carcinoma is not known enough in NSCLC. Therefore, a pilot study is designed to show the role and importance of overexpression of c-erbB2 in NSCLC and to identify the current prevalence and distribution of c-erbB2 in Turkey in case it may be used as targeted therapy in near future for NSCLC. MATERIALS AND METHODS: In this study, 258 cases, were diagnosed with NSCLC between 2005-2014 in the pathology department of HNEAH, were included. H&E stained microscopic slides of cases were re-examined and stained for c-erbB2 immunohistochemically. Score 1, 2 or 3 was given according to the intensity and completeness of staining. C-erbB2 scores were then compared with clinicopathological and prognostic features. FINDINGS: C-erbB2 positivity was observed in 6,2% of cases. The positivity was comparatively higher in adenocarcinomas. A statistically significant relationship was not detected between c-erbB2 positivity and clinicopathological (tumor type, subtype, grade, lymph node metastasis, lymphovascular invasion, pleural invasion and tumor size) and prognostic features (mortality, overall survival, progression-free survival, recurrence). CONCLUSION: In this study, c-erbB2 overexpression was detected in adenocarcinomas almost to a statistically significant degree. However, in NSCLC statistically significant relationship could not be demonstrated between clinicopathological and prognostic parameters and immunohistochemical positivity of c-erbB2. For this reason, cases with score of 2 and 3 should be reexamined with insituhybridisation or other genetic tests and additional studies should be performed to determine the clinicopathological and prognostic parameters and the response to anti-HER2 treatment.