Üniversite öğrencilerinin dijital veri güvenliği farkındalıklarının dijital vatandaşlık bağlamında incelenmesi
Investigation of digital data awareness of university students in the context of digital citizenship
- Tez No: 741717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin dijital veri güvenliği farkındalıkları dijital vatandaşlık bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın amacı; üniversite öğrencilerinin dijital veri güvenliği farkındalıkları ile dijital vatandaşlık düzeylerinin demografik değişkenler açısından incelenmesi ve bu iki kavram arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle üniversite öğrencilerinin dijital veri güvenliği farkındalığı ve dijital veri güvenliği düzeyleri cinsiyet, öğrenim görmekte olduğu eğitim kademesi, sınıf düzeyi, günlük ortalama internet kullanma süresi ve ailenin aylık ortalama gelir düzeyi değişkenleri açısından incelenmiştir. Çalışmaya Trakya Üniversitesi'nin ön lisans, lisans ve lisansüstü kademelerinde öğretim gören 2500 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma verileri üç bölümden oluşan anket formu ile toplanmıştır. Formun birinci bölümünde araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgileri içeren sorular, ikinci bölümünde Som-Vural (2016) tarafından geliştirilen Dijital Vatandaşlık Ölçeği ve üçüncü bölümünde ise Yılmaz ve diğerleri (2015) tarafından geliştirilen Dijital Veri Güvenliği Farkındalığı Ölçeği yer almaktadır. Veriler katılımcılardan sınıf ortamında yüz yüze toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Analizler sonucunda üniversite öğrencilerinin genelinin dijital vatandaşlık düzeyinin ve dijital veri farkındalığının yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların dijital veri güvenliği farkındalığı ve dijital vatandaşlık düzeyleri arasında yüksek düzeyde pozitif anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Erkek öğrencilerin kadınlara göre dijital vatandaşlık ve dijital veri güvenliği puanlarının daha yüksek olduğu, dijital vatandaşlık ve dijital veri güvenliği farkındalık puan ortalamalarının lisans öğrencilerinin ön lisans öğrencilerinden daha yüksek olduğu, yüksek lisans/doktora öğrencilerinin ise yakın bir ortalamaya sahip olduğu görülmüştür. Lisans ve yüksek lisans/doktora öğrencilerinin vatandaşlık ve dijital veri güvenliği farkındalığı puanlarının ön lisans öğrencilerinden daha yüksek olduğu, lisans ve yüksek lisans/doktora öğrencileri arasında ise farklılık olmadığı belirlenmiştir. Sınıf düzeylerine göre dijital vatandaşlık ortalamaları incelendiğinde sınıf düzeyi arttıkça ortalamanın da arttığı, dijital veri güvenliği farkındalık ortalamalarının sınıf düzeyine göre arttığı, farklılığın ise istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Ailenin gelir düzeyi arttıkça dijital vatandaşlık puan ortalaması da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, digital data security awareness of university students was examined in the context of digital citizenship. The aim of the study; The aim of this study is to examine the digital data security awareness and digital citizenship levels of university students in terms of demographic variables and to reveal the relationship between these two concepts. For this purpose, first of all, university students' digital data security awareness and digital data security levels were examined in terms of gender, education level, class level, average daily internet usage time and monthly average income level of the family. 2500 students studying at the associate, undergraduate and graduate degrees of Trakya University voluntarily participated in the study. Research data were collected with a questionnaire consisting of three parts. The first part of the form includes questions containing personal information prepared by the researcher, the second part includes the Digital Citizenship Scale developed by Som-Vural (2016), and the third part includes the Digital Data Security Awareness Scale developed by Yılmaz et al. (2015). The data were collected from the participants face to face in the classroom environment. Statistical analysis of the obtained data was done with SPSS 25.0 program. As a result of the analyzes, it was determined that the digital citizenship level and digital data awareness of the university students in general were high. It was observed that there was a high level of positive and significant relationship between the digital data security awareness and digital citizenship levels of the participants. It has been seen that male students have higher digital citizenship and digital data security scores than females, digital citizenship and digital data security awareness averages are higher than undergraduate students'