1945-1990 yılları arasında, iki komşu ülke olan Arnavutluk ve Yugoslavya'da hakim olan sosyalist rejiminin sanata farklı etkisi
The different effects of the socialist regime on art in the two neighboring countries of Albania and Yugoslavia between 1945-1990
- Tez No: 741726
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
1945-1990 Yılları Arasında, İki Komşu Ülke Olan Arnavutluk ve Yugoslavya'da Hakim Olan Sosyalist Rejiminin Sanata Farklı Etkisi'' " 1945-1990 yılları arasında Arnavutluk ve Yugoslavya'dan oluşan sanatın bir derleme çalışmasıdır. İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra, Arnavutluk ve Yugoslavya, 1990'ların başına kadar sosyalist rejim üzerinden hüküm sürecek olan komünistlerin önderliğinde reformlar yapmışlardır. Yeni hükümetler, siyasi imajına, hayatın her alanını ve özellikle de totaliter ideolojinin ve liderlerinin ana propaganda aracı olan sanat alanını etkilemeye daha ilk günlerden itibaren başlayacaklardı. Resim, heykel ve mimarideki somut örnekler aracılığıyla, yıllar boyunca olayları ele alan bu çalışma, 1945-1990 döneminin Arnavutluk ve Yugoslavya'daki sanatsal atmosferini gözler önüne sermektedir. İki komşu devlet, bulundukları sosyalist sisteme rağmen farklı siyasi yönlere gitmeleriyle birlikte sanata etkilerinin birbirinden çok farklı olduğunu görmekteyiz. Bu tez çalışmasının temel amacı, sosyalist rejimin farklı yönlere kayması sonucu olarak bu iki ülkenin sanat dünyasına nasıl etkiler braktığını karşılaştırma yöntemi ile değerlendirmektir. Aynı zamanda bu çalışma, aynı sistemin hüküm sürdüğü bu iki komşu ülkede, sanatta neden bukadar farklılıklar oluştuğunu ve nedenlerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Different Effects of the Socialist Regime on Art in the Two Neighboring Countries of Albania and Yugoslavia Between 1945-1990" is a collection of art from Albania and Yugoslavia between 1945-1990. After the end of the Second World War, Albania and Yugoslavia would be reconstitution under the leadership of the communists, who would rule through the socialist regime until the beginning of the 1990s. The new government would begin its political imperatives from the first days influencing every sphere of life and in particular, the sphere of art, which was the main propaganda tool of totalitarian ideology and its leaders. Through concrete examples in painting, sculpture, and architecture, this work, with its treatment of events over decades, brings the artistic atmosphere of the period 1945-1990 in Albania and Yugoslavia; two neighboring states that despite the socialist system in which they were located, taking different political directions would be very different from each other. The main purpose of this thesis lies in the comparison of the artistic world of these two countries, as a result of the selection of different treatment of the socialist regime. This thesis also addresses why these two neighboring states of the same system would be drastically different in terms of artistic creativity.