Küçük aile işletmelerinde yöneticilerin iç kontrol sistemine yönelik anlayışlarının incelenmesi: Komotini bölgesi uygulaması
Examination of managers' understandings of the internal control system in small family businesses: Application in the komotini region
- Tez No: 741725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Aile işletmeleri genellikle ailenin geçimini sağlamak ve var olan aile işletmelerinin bölünmeden devamlılığını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Küçük aile işletmelerinin en temel özelliği işletme ile aile kültürünün iç içe geçmesidir. Aile işletmeleri yöneticilerinin iç kontrol yaklaşımına olan algıları işletmenin devamlılığı konusunda büyük önem arz etmektedir. İç kontrol sisteminin amacı, işletmenin faaliyetlerini düzgün ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak, işletmede tüm çalışanların sorumluluklarını tam olarak yerine getirmelerini sağlamaktır. Bir işletmenin amaçlarına ulaşabilmesi için yönetimin belirlemiş olduğu prosedürleri kapsayan iç kontrol sistemi büyük öneme sahiptir. Günümüzde iç kontrol sisteminin işletmelerin hedeflerine ulaşmasında yönlendirici bir gücü olduğu bir gerçektir. Etkin bir iç kontrol sistemi kurmuş olan işletmeler, işletmelerindeki birçok sorunun oluşmasını önleyebilmektedirler. Bu çalışmanın amacı aile işletmelerinin iç kontrol sistemine yönelik anlayışlarını inceleyerek ne kadar etkin kullandıklarını ortaya koymaktır. Çalışmamın birinci bölümünde aile işletmeleri kavramı, yönetimi ve sorunları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde i. Kontrol sistemini ne olduğu ve aile işletmeleri üzerindeki önemi açıklanmıştır. Son bölümde Komotini bölgesindeki aile işletmeleri ile yapılan anket çalışması ve analizi yer almaktadır. Son olarak, yapılan çalışma sonucu değerlendirilmiş ve bir takım öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Family businesses generally try to provide for the family's livelihood and to maintain the continuity of the existing family businesses without division. The most basic feature of small family businesses is the intertwining of business and family culture. Perceptions of family business managers to the internal control approach are of great importance for the continuity of the business. The purpose of the internal control system is to ensure that all employees in the enterprise fully fulfill their responsibilities by ensuring the smooth and efficient operation of the operations of the enterprise. The internal control system, which includes the procedures determined by the management, is of great importance for an enterprise to achieve its objectives. Today, it is a fact that the internal control system has a guiding power in achieving the goals of the enterprises. Businesses that have established an effective internal control system can prevent many problems from occurring in their businesses. The aim of this study is to examine the understanding of the internal control system of family businesses and to reveal how effectively they use it. In the first part of my study, the concept, management and problems of family businesses are emphasized. In the second part i. What the control system is and its importance on family businesses are explained. In the last section, there is a survey and analysis of the family businesses in the Komotini region. Finally, the result of the study was evaluated and some suggestions were made.