Hemofili A hastalarının annelerinde ve kız kardeşlerinde kanama profilinin araştırılması
Investigation of the bleeding profile in mothers and carrier sisters of hemophiliacs
- Tez No: 741735
 - Danışmanlar: PROF. DR. NAMUK YAŞAR ÖZBEK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda zorunlu ve olası Hemofili A taşıyıcılarında kanamaya yatkınlığın kanama değerlendirme ölçeği ile araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Haziran 2019 ile Ocak 2021 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Hematoloji kliniğinde takipli hemofili A hastalarının taşıyıcı olan anneleri ve kız kardeşleri ile sağlıklı kadınları içeren 60 kişinin faktör düzeyleri, koagülasyon parametreleri ve kanama skorları prospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışma grubunun tamamında en az bir kanama semptomu saptandı. Kanamaya yatkınlık ile yaş, FVIII düzeyi, APTT düzeyi, kanama skorunun yüksekliği, olası ya da zorunlu taşıyıcılık arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to investigate the tendency to hemorrhage in obligatory and probable hemophilia A carriers with FVIII and APTT levels and bleeding assessment tool. Materials and Methods: Mothers and carrier sisters of hemophilia A patients followed in the Pediatric Hematology clinic of our hospital between June 2019 and January 2021 and healthy women's factor levels, coagulation parameters and bleeding scores were prospectively reviewed. Results: At least one bleeding symptom was detected in all carriers. There was no statistically significant difference between bleeding tendency and age, FVIII level, APTT level, high bleeding score, probable or obligatory carrier (p>0,05).