Türk çocuklarında tarsal kemiklerin gelişiminin direk grafi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the development of the tarsal bones in Turkish children by radiographs
- Tez No: 741734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Yaş tayininde radyolojik inceleme yöntemleri en sık kullanılan ve güvenilirliği en yüksek olan yöntemlerin arasında bulunmaktadır. Bu çalışmada Türk çocuklarında tarsal kemik oluşum zamanları ile kronolojik yaş arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Ayak grafileri kullanılarak yaş tayininin geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmek, ülkemize özgü yaş tayini atlası hazırlanmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Eylül 2016 - Ocak 2020 tarihleri arasında, hastanemize başvurmuş olan direkt ayak grafisi görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tarsal kemiklerin ossifikasyon merkezlerinin oluşma durumu, yaptığımız tabloda oluşmuş/oluşmamış şeklinde hastanın kronolojik yaşı ile birlikte not edilmiştir. BULGULAR: Görüntüleme sistemi üzerinden 2144 olgu incelenmiş ve kriterlere uygun olan 148 kız ve 176 erkek olmak üzere toplam 324 olgu (olguların tamamının %15'i) değerlendirmeye alınmıştır. Olguların yaş değeri ay olarak 1 ile 198 arasında değişmekte olup ortalama 97,85 bulunmuştur. Tarsal kemik ossifikasyon merkezleri görülme tarihleri ay olarak kız ve erkek çocuklar olmak üzere sırasıyla; kalkaneus apofizi için 59/76, küboid için 3.5/5, naviküler için 28/50, medial küneiform için 22/38, orta küneiform için 28/38, dış küneiform için 17.5/14.5 saptanmıştır. Kalkaneus ve talus için ossifikasyon merkezi olguların tamamında doğumdan itibaren gözlemlenmektedir SONUÇ: Tarsal kemiklerde ossifikasyon merkezlerinin oluşma tarihleri literatürde bildirilen aralıklarda bulunmakla birlikte Türk çocuklarına has bilgiler içermektedir. Çalışmamız atlaslar için veri olarak kullanılabilecek müspet sonuçlar içermektedir. Bu bakımdan hem yaş tahmini oluşturma, hem de diğer yaş tahmini teknikleri ile kombine edilerek kronolojik yaş ile tahmini yaş arasındaki farkı en aza indirmek için yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Radiological examination methods are among the most commonly used and most reliable methods in age determination. In this study, it was aimed to investigate the relationship between tarsal bone formation times and chronological age in Turkish children. It is aimed to evaluate the validity and reliability of age determination using foot radiographs and to contribute to the preparation of age determination atlas specific to our country. METHODS: Between September 2016 and January 2020, direct foot radiography images that applied to our hospital were evaluated retrospectively. The formation of ossification centers of the tarsal bones was noted together with the patient's chronological age as formed/not formed in the table. RESULTS: 2144 cases were examined through the imaging system and a total of 324 cases (15% of all cases), 148 girls and 176 boys, who met the criteria were evaluated. The age of the cases ranged from 1 to 198 months, with an average of 97.85 years. Tarsal bone ossification centers presentation date are listed in months girls and boys respectively; 59/76 for calcaneal apophysis, 3.5/5 for cuboid, 28/50 for navicular, 22/38 for medial cuneiform, 28/38 for middle cuneiform, 17.5/14.5 for outer cuneiform. The ossification center for the calcaneus and talus is observed from birth in all cases. CONCLUSION: Although the formation dates of ossification centers in the tarsal bones are within the ranges reported in the literature, they contain information specific to Turkish children. Our study contains positive results that can be used as data for atlases. In this respect, it will help to minimize the difference between chronological age and estimated age by combining it with both age estimation and other age estimation techniques.