3d multi-person monocular motion analysis in-the-wild
3d çok kişili monoküler hareket analizi
  1. Tez No: 741740
  2. Yazar: MOHAMED OUSSAMA NAJI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. EMEL DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez, tek görüntülü RGB görüntülerinden çok kişili veri hareket analizi için eksiksiz bir çerçeve sunar. Bu çerçeve, her türlü standart ticari kameradan (cep telefonları dahil) alınan görsel verileri girdi olarak alır. Mevcut en gelişmiş yöntemlerin ve yeni yaklaşımların bir kombinasyonunu kullanarak, bu veriler sonunda vücut eklem koordinatlarını, pozu, hareket istatistiklerini ve o ortamda bulunan insan vücutlarının haritasını tahmin etmek için işlenir. Sistem, giriş çerçevelerinde yakalanan insan bedenlerini ilk olarak algılayan bir nesne sınıflandırıcı kullanır. Giriş görüntüleri boyunca izlenen her bir vücut için, her kişinin o ortamdaki konumuna ek olarak 3B ortak koordinatları tahmin edilir. Bu tezde incelenen yaklaşım daha sonra çok açılı bir basketbolcu antrenman görüntülerinden toplanan veriler üzerinde uygulanmış ve test edilmiştir. Bu tür araştırmalar, önceden var olan çözümlerin çoğunun aksine, uygun fiyatlı ekipman ve düşük hesaplama maliyeti kullanarak kapsamlı biyomekanik hareket verisi analizi yapmamızı sağlar. bu sistemin çıktısı çeşitli uygulamalarda kullanılabilir; yani, yaralanmaları tespit edebilecek veya önleyebilecek değerli bilgiler sağlayabildiği tıbbi amaçlar için.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a complete framework for multi-person data motion analysis from single-view RGB images. This framework takes as input visual data captured from any kind of standard commercial cameras (including cell phones). Using a combination of existing state-of-the-art methods and novel approaches, this data is eventually processed to estimate the body joint coordinates, pose, motion statistics and mapping of the human bodies present in that environment. The system uses an object classifier that first detects the human bodies captured in the input frames. For every single body tracked throughout the input images, the 3D joint coordinates are estimated, in addition to each person's location in that environment. The approach studied in this thesis is then applied and tested on data collected from a multi-angle basketball players practice footage. Such research allows us to perform extensive biomechanical motion data analysis, using affordable equipment and low computational cost, as opposed to the majority of pre-existing solutions. The output of this system can be used in a variety of applications; namely for medical purposes, where it is able to provide valuable insights that could detect or prevent injuries.