The impact of self efficacy commitment to work and ethical conducts on efl teachers' professional identity
Öz yeterlilik, işe bağlılık ve etik uygulamaların ingilizce öğretmenlerin mesleki kimliğinin ölçüsü üzerindeki etkisi
- Tez No: 741739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerin mesleki kimliklerine ilişkin algılarının öz yeterlik, işe bağlılık ve etik bileşenleri üzerinden ölçülmesidir. Çalışma aynı zamanda öğretmenlerin mesleki kimliğini şekillendiren faktörleri de incelemeyi amaçlamıştır. Bu araştırmanın katılımcıları ilk ve orta okullarda görev yapan 391 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Bu çalışmada nicel veriler anket yöntemi ile toplanmış ve ilişkisel tarama modelinde incelenmiştir. Bu araştırmanın araştırma sorularının yanıtlarını belirlemek için toplam 391 öğretmene Likert ölçekli anket uygulanmış ve sonuçlar bu anketten alınan dönütlere göre yorumlanmıştır. Sonuçları yorumlamak için toplam 13 hipotez oluşturulmuştur. Bulgular, öğretmenlerin öz-yeterlik algılarının yaşlarına ve deneyimlerine bağlı olduğunu; ancak, çalışmaya bağlılık konusundaki algılarının çoğunlukla katılımcıların öz yeterlikleriyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Katılımcıların öz-yeterlik duygusu ve işe bağlılığının aksine, etik davranışlar konusundaki algıları memnuniyet düzeylerine, yaşlarına veya deneyimlerine bağlı değildir. Ayrıca araştırmanın bulguları, İngilizce öğretmenlerin profesyonel kimliklerini şekillendiren en önemli faktörün geçmiş öğrenmeler, kişisel inançlar, özellikler, motivasyon, sorumluluk duygusu gibi diğer faktörlerle birlikte esas olarak öğretmenlerin deneyimleri olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to measure the professional identities of English as foreign language (EFL) teachers in Turkey through the elements of self efficacy, commitment to work, and ethical practices. The study also aimed to analyse the factors that shape the teachers' professional identity (TPI). The participants in this study are consist of 391 EFL teachers, who are working in primary and secondary schools. In this study, quantitative data were collected through survey method and examined in relational screening model. In order to determine the answers to the research questions of the study, a Likert-scale questionnaire was applied to a total of 391 teachers, and the results were interpreted according to the responses received from the questionnaire. A total of 13 hypotheses were established in order to interpret the results. The findings brought to light that the English teachers' perception on self-efficacy depends on their age and experiences; however, their perception on commitment to work is mostly in relation with their self-efficacy. On the contrary of the participants' sense of self-efficacy and commitment to work, their perception on ethics does not depend on their satisfaction level, age, or experience. Furthermore, the study's findings revealed that the most significant factor that shapes TPI of EFL teachers is the teachers' experiences along with the other factors, such as past learnings, personal beliefs, characteristics, motivation, sense of responsibility.