Pandemi sürecinde COVID-19 korkusunun sigara kullanma alışkanlığı üzerindeki etkisi
The effect of COVID-19 fear on smoking habits during the pandemic process
- Tez No: 741741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE BAL ÖZKAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
COVID-19 enfeksiyonun hızla yayılması ve kısa sürede çok sayıda kişiyi etkilemesi toplumun kaygı ve endişelerini artırmıştır. Pandemi sürecinde toplumun yaşadığı stres ve korku; sigara kullanım alışkanlıkları ve sigaraya bakış açısını etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı; pandemi sürecinde COVID-19 korkusunun sigara kullanma alışkanlığı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma Kasım 2021-Mart 2022 tarihleri arasında Google Forms üzerinden dijital olarak oluşturulup; WhatsApp, Instagram aracılığıyla link olarak ve karekod oluşturulup paylaşılarak aynı zamanda saha çalışması yapılarak online doldurulan anket formu yoluyla toplam 536 kişi ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Katılımcıların Tanıtıcı Özelliklerine İlişkin Veri Toplama Formu”,“COVID-19 Korku Ölçeği”ve“Katılımcıların Sigara Kullanım Alışkanlıklarına İlişkin Veri Toplama Formu”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların %65,7'si kadın, %44,6'sı 18-24 yaş aralığındadır. Katılımcıların %40,9'u hayatında hiç sigara kullanmadığını ifade ederken halen sigara kullananların oranı %34,3, sigarayı bırakanların oranı ise %6,9'dur. Sigara içenlerin çoğunluğu (%62,7) pandemi döneminin sigara kullanma alışkanlığını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemediğini belirtirken %30,8'i karantina döneminde içtikleri günlük sigara oranını arttırdıklarını belirtmiştir. Katılımcıların %25,7'si pasif sigara dumanı maruziyetinin pandemi sürecinde arttığını ifade etmiştir. Katılımcıların %79,5'i sigara kullanımının COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma, yoğun bakımda yatma ve COVID-19'a bağlı ölüm riskini arttıracağını düşünmektedir. Katılımcılar COVID-19 Korku Ölçeği puan ortalamasına göre orta düzeyin altında (15,34±5,35) korku yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid spread of the COVID-19 infection and the fact that it affected many people in a short time increased the anxiety and worries of the society. The stress and fear experienced by the society during the pandemic process; affected the smoking habits and perspective on smoking. The aim of this study; to determine the effect of fear of COVID-19 on smoking habits during the pandemic process. The research was created digitally via Google Forms; It was made with a total of 536 people through the online questionnaire form, via WhatsApp, Instagram as a link, and by creating and sharing a QR code, as well as conducting fieldwork between November 2021 and March 2022.“Data Collection Form on the Descriptive Characteristics of the Participants”,“The COVID-19 Fear Scale”, and“The Data Collection Form on the Smoking Habits of the Participants”were used to collect the data. SPSS 22.0 program was used to evaluate the data. Sixty five point seven percent the participants are women and 44.6% are between the ages of 18-24. While 40.9% of the participants stated that they have never smoked in their life, the rate of those who still smoke is 34.3%, and the rate of those who quit smoking is 6.9%. The majority of smokers (62.7%) stated that the pandemic period did not affect their smoking habit positively or negatively, while 30.8% stated that they increased the rate of daily cigarettes they smoked during the quarantine period. Twenty five percent of the participants stated that their exposure to passive cigarette smoke increased during the pandemic process, 79.5% of the participants think that smoking will increase the risk of contracting COVID-19 infection, hospitalization in intensive care and death due to COVID-19. Participants experience fear below the moderate level (15.34±5.35) according to the mean score of the COVID-19 Fear Scale.