Demokrat Parti döneminde kalkınma söylemi ve Zafer Gazetesi
Development discourse in the period of the Democrat Party and Zafer Newspaper
  1. Tez No: 741755
  2. Yazar: KADİR BENDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ALANKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Demokrat Parti hem muhalefet yıllarında hem de iktidar yıllarında bir propaganda aracı olarak en çok ekonomiyi kullanmıştır. Özellikle kalkınma söylemi Demokrat Parti'nin kendi kitlesiyle kurduğu iletişimde en önemli unsurların başında gelmiştir. Demokrat Parti'nin sözcülüğünü yapan Zafer gazetesi ise Demokrat Parti'nin kalkınma konusundaki söylemlerini sık sık birinci sayfasından coşkulu bir şekilde vermeye çaba göstermiştir. Bu bağlamda Demokrat Parti'nin en büyük destekçilerinden birisi Zafer gazetesi olmuştur. Çalışmada öncelikle ekonomik ilişkilerin ortaya çıkışı tarihsel süreç içerisinde birinci bölümde verilmiştir. İkinci bölümde ekonomik kalkınma teorilerine ve kalkınmanın farklı boyutlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde Demokrat Parti'nin iktidara gelişi ve ekonomik görüşlerine yer verilmiştir. Son bölümde ise Zafer gazetesinde yer alan kalkınma haberleri Teun Adrian Van Dijk'ın eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Democrat Party mostly used the economy as a propaganda tool both in the years of opposition and in the years of power. In particular, the development discourse has been one of the most important elements in the communication of the Democrat Party with its own audience. Zafer Newspaper, the spokesperson of the Democrat Party, on the other hand, made an effort to enthusiastically present the Democrat Party's discourses on development, often on its first page. In this context, one of the biggest supporters of the Democrat Party has been Zafer newspaper. In the study, firstly, the emergence of economic relations is given in the first chapter in the historical process. In the second part, economic development theories and different dimensions of development are mentioned. In the third part, the coming to power of the Democrat Party and its economic views are given. In the last part, the development news in the Zafer newspaper were analyzed with the critical discourse analysis method of Teun Adrian Van Dijk.