Juvenil idiyopatik artritli hastalarda biyolojik ajan kullanımı ve çocukluk çağı sağlık değerlendirme anket (CHAQ) skoruna etkisi
Use of biological agents in patients with juvenil idiopatic arthritis and effect on childhood health assessment questionnarie score
- Tez No: 741754
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET İKBAL KARADAVUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Juvenil idiyopatik artritli hastalarda; tanı gecikmesi, biyolojik ajan kullanımı, biyolojik ajanın başlanma zamanı ve eşlik eden FMF hastalığının çocukluk çağı sağlık değerlendirme anketi ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve metod: Çalışmaya yaş ortalaması 13.67 ± 4.61 yıl olan 20 JİA tanılı hasta ( 13 kız, 7 erkek ) ve yaş ortalaması 13.25 ± 43.52 yıl olan ve herhangi bir bağ doku, nörolojik, kas hastalığı olmayan 20 çocuk ( 13 kız, 7 erkek ) kontrol grubu olarak alınmıştır. Bu hasta ve kontrol grubuna sakatlık ve rahatsızlık endeksinden oluşan CHAQ anketi uygulandı. Sakatlık endeksinde her soru için 4 olası puan vardır; 0 puan: hiç zorlanmadan, 1 puan: biraz zorlanarak, 2 puan: çok zorlanarak, 3 puan: yapamıyor ayrıca hastanın yaşından kaynaklanan işlev yerine getirememe durumu halinde her soru için uygulanamaz yanıtı mevcuttur. Tüm sorulara verilen işlev puanları kaydedilmiş, en yüksek puan kendi alt bölümünün temsili puanı olarak alınmıştır. Hesaplanan temsili puanlar toplanarak kaç alt bölüm cevaplandıysa ortalaması alınarak temsili sakatlık endeksi puanı bulunmuştur. Rahatsızlık endeksi ise ağrının 10 cm' lik görsel bir skala olan VAS ( Vizüel Analog Skala) ile değerlendirilmiştir. Sonuçta CHAQ skoru, sakatlık ve rahatsızlık endeksinin toplanarak ikiye bölünmesiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between the delay in diagnosis, use of biological agents, the time of initiation of the biological agent, and concomitant FMF disease with the childhood health assessment questionnaire in patients with juvenile idiopathic arthritis. Materials and methods: Twenty patients with JIA (13 girls, 7 boys) with a mean age of 13.67 ± 4.61 years and 20 children (13 girls, 7 boys) with a mean age of 13.25 ± 43.52 years without any connective tissue, neurologic or muscle disease were included in the study. ) was taken as the control group. The CHAQ questionnaire consisting of disability and discomfort index was applied to this patient and control group. There are 4 possible points for each question in the disability index; 0 points: no difficulty, 1 point: some difficulty, 2 points: very difficult, 3 points: unable, and in case of inability to function due to the age of the patient, there is an answer not applicable for each question. Function scores given to all questions were recorded, and the highest score was taken as the representative score of its own subsection. The representative disability index score was found by adding the calculated representative scores and averaging how many subsections were answered. The discomfort index was evaluated with the VAS (Visual Analog Scale), a 10 cm visual scale of pain. As a result, the CHAQ score was obtained by adding the disability and discomfort index and dividing it by two.